Chytré senzory

Každý moderní smartphone nebo tablet dnes v sobě ukrývá akcelerometr a gyroskop. K čemu tyto senzory vlastně slouží? Slouží k tomu, aby zařízení rozpoznalo změnu rychlosti a polohy ve všech třech osách. V praxi to pak znamená, že pokud ho např. otočíte naležato, displej se tomuto otočení přizpůsobí a zobrazí se na šířku.

Akcelerometr

Dalším často používaným senzorem je senzor přiblížení. Určitě všichni znáte tu funkci telefonu, kdy při jeho přiložení k uchu během hovoru displej zhasne a vy můžete v klidu telefonovat bez starosti o nechtěné kliknutí. Senzor vysílá infračervené záření a v důsledku hodnot vracejících se v odraženém signálu je schopen vyhodnotit blízkost nějakého objektu. Pokud je tedy během hovoru v blízkosti nějaký objekt senzor ho zaznamená a dojde k vypnutí displeje.

Pro Android můžete vyzkoušet volně dostupnou aplikaci Sensor Box

Sensor Box

Pro iOS je k dispozici např. aplikace Tah Sensor

Tah Sensor

iko-2

Zajímají tě novinky ze světa technologií? Přihlas se ke studiu na některou z technických fakult Západočeské univerzity v Plzni nebo na katedru výpočetní a didaktické techniky na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.