Tvůj LCD monitor – skládání barev

Denně sleduješ zařízení jako je televize, tablet nebo smartphone. Všechny tyto zařízení mají displej k zobrazování informací. Nebudeme se zabývat přesným složením LCD displeje. My se zaměříme zatím na první část a to je skládání barev.
Zobrazování probíhá na základě RGB modelu. To pro tebe není určitě nic nového.
RGB model
Na obrázku vidíme RGB model z anglického:
R: Red: Červená
G: Green: Zelená
B: Blue: Modrá

Složením barev vznikají tyto:
Magenta: Purpurová složená z červené a modré
Yellow: Žlutá složená z červené a zelené
Cyan: Azurová složená z modré a zelené

Teď ještě ten obraz. I v grafice se uvádí, že ta nejmenší jednotka pro zobrazení je jeden pixel. No ano, jenže to by musel pixel na monitoru umět měnit barvu. Pro technologii by to bylo složité, i když skoro to tak je. Pixel mění barvu. Funguje to však tak, že jeden pixel na monitoru se skládá ze třech subpixelů.
subpixel

Ano, máme tu teoretické obrázky. Jak to tedy ověřím?
Je snadné to ověřit. Máme několik možností. Použijeme buď lupu nebo digitální fotoaparát.
Vyfotíme monitor lehce ze strany. Je nutné mít velmi dobře zaostřeno. Za pomocí rozlišení pak můžeme obrázek přibližovat a uvidíme jednotlivé pixely, tedy i subpixely.

My jsme vyfotili na monitoru zobrazený textový prohlížet a písmenka “d”.
subpixely monitor

Na obrázku jsou vidět jednotlivé subpixely, v pořadí RGB. Proč? V textovém editoru je bílé pozadí a tak svítí všechny subpixely. Písmenko “d” je tak tmavé. Z dálky však vidíme tři barvy pouze jako bílou barvu.

Jak složení barev probíhá? Na fotografii vidíme zobrazenou “bílou” vzniklou složením ze tří barev. Dle RGB modelu vznikne tedy bílá barva. Pro zobrazení ostatních barev se vždy zapínají nebo vypínají jednotlivé subpixely.

Kde se můžeš přesvědčit o míchání barev? Například v jednoduchém programu malování.

Paleta barev - malování

Spustíš program v malování a v nabídce nalezneš upravit barvy. Nyní se ti zobrazí paleta barev, kde za pomoci RGB hodnot můžeš nastavit vlastní barvu. My jsme nastavili žlutou. Hodnoty se nastavují v rozsahu 0 až 255, celkem tedy 256 možností pro každou barvu. Čím vyšší hodnoty, tím více se to blíží bílé barvě.

Vadné pixely?

Zkus test monitoru, vyzkoušej různé barvy. http://tft.vanity.dk/ Nezapomeň si to spustit přes celou obrazovku. Test probíhá zobrazením barev a vyhledáním vadných pixelů.

LCD monitor

Tak se ukaž, co sis zapamatoval/a  o LCD displejích.

iko-2