Vědcem už v mateřské školce

Cestu k vědecké práci není potřeba odkládat. Začít můžete třeba ještě předtím, než začnete chodit do školy!

Lesní školka Větvička má od roku 2012 své zázemí v boleveckém arboretu Sofronka. „Jsme moc rádi, že můžeme být součástí konceptu lesní pedagogiky, kterou v Sofronce nabízí Správa veřejného statku města Plzně a spoluužívat tento jedinečný prostor. Děti můžou bezpečně využívat les jako své velké, přátelské hřiště“, říká koordinátorka školky Veronika Formánková.

V lesní školce probíhá veškeré předškolní vzdělávání venku, v přírodě, v případě nepříznivého počasí dětem i dospělým slouží domeček – dřevěný montovaný srub, který tvarem připomíná kulatou mongolskou jurtu. Do školky dochází každý všední den děti od tří let do zahájení školní docházky, k této základní věkově smíšené skupině se přidávají i děti mladší tří let. „jsou to mladší sourozenci těch, kteří školku už navštěvují, asi se nemohli dočkat“, dodává Formánková.

160406-St 07 Pohlednice

Co rodiče a děti na lesní školce láká?

Právě možnost být více v přírodě, dále malá skupina – denně do 15 dětí – o kterou se starají dva pedagogové – průvodkyně a průvodce. Děti si v přírodě převážně hrají, to je jejich největší úkol,  společně s tím učit se být s druhými a vyjít s nimi. Přirozeně ale získávají hlubší poznatky o přírodě, je všude kolem nich. A průvodci, kteří je na jejich cestách doprovázejí, jim k tomu připravují podmínky. V arboretu – právě díky finanční podpoře nadačního fondu Zelený poklad –  byla např. instalovaná zmíněná dřevojurta, vznikla zahrádka, kde si děti pod odborným vedením zakouší zahradnické řemeslo.

Řemesla jsou vůbec velkým letošním tématem, děti pracovaly v keramické dílně, chystají se do dílny tkalcovské, mají k užití mnoho zajímavého materiálu na tvoření. Můžou pracovat se dřevem, ovčím rounem, látkami.

[tx_row]
[tx_column size=”1/3″]

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

[/tx_column]
[tx_column size=”1/3″]SAMSUNG DIGITAL CAMERA[/tx_column]
[tx_column size=”1/3″]SAMSUNG DIGITAL CAMERA[/tx_column]
[/tx_row]

Větvičkovští průvodci se spolupodílí na pořádání přírodovědných expedic pro plzeňské pedagogy. Jejich cílem je nejen zvýšit přírodovědnou kompetenci dospělých, kteří pracují s dětmi, ale hlavně sdílet s dalšími odborníky na předškolní výchovu myšlenku, že s dětmi je třeba pobývat venku, že příroda je velkou učitelkou. Po tzv. Jarní expedici, která ukázala jak vést výpravu „po stopách bobrů“, si Větvička vyzkoušela nabyté zkušenosti v praxi. Patnáct dětí s dospělými vyrazilo na dobrodružnou cestu. Děti hledaly stopy bobrů jako by to byl zlatý poklad, měly k dispozici k prozkoumání i bobra vycpaného.

Další expedice, opět pořádaná Asociací lesních mateřských škol a financovaná Zeleným pokladem, bude mít jako hlavní téma jarní houby, v druhé půli října pak vyrazí pedagogové na průzkum podzimní přírody.


iko-2Jak rozvíjet zájem o vědu u nejmenších dětí, to se můžete dozvědět při studiu bakalářského studijního programu Učitelství pro mateřské školy na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Prohlédněte si informace o studiu.