Věstonická venuše pod drobnohledem vědců

Nejznámější český archeologický nález, hliněná soška ženy známá jako Věstonická venuše, opustila v polovině srpna bezpečí sejfu Moravského zemského muzea. V doprovodu ozbrojené eskorty byla jako skutečná femme fatale české historie přepravena do technologického centra firmy FEI, v němž bude podrobena výzkumu zkoumajícímu její vnitřní strukturu a materiálové složení. Venuše si bude užívat pozornost vědců skutečně zblízka, výzkum bude totiž provázen pomocí speciálního mikrotomografu, tedy přístroje s vysokým rozlišením, který umožňuje 3D zobrazení objektů v mikrorozměrech.

Proč vlastně chtějí vědci nahlédnout do nitra této nevelké, pouze jedenácticentimetrové památky z období mladší doby kamenné? Odborníky doufají, že jim výzkum pomůže osvětlit okolnosti vzniku figurky. Jaké materiály byly přidány do keramické hmoty, z níž je venuše vytvořena? Byla soška modelována z jedné nebo z několika hrudek hlíny? Věřte nebo ne, tyto a další otázky nedají archeologům spát už dlouhá léta. Pro jejich klidný spánek tedy doufejte, že jim následující výzkum poskytne odpovědi a navrátí klidný spánek.

Tisková zpráva Brněnští vědci budou zkoumat tajemství Věstonické venuše, autor: Moravské zemské muzeum, dostupné z: http://www.mzm.cz/aktuality/vestonicka-venuse-se-za-doprovodu-eskorty-vydala-do-brnenskych-laboratori/

Obrázek: Venus of Dolni Vestonice
flickr.com, autor: Miroslav Zachoval
CC BY 2.0

iko-2Zajímá vás archeologie? Tak to neváhejte a zjistěte více o jejím studiu na Katedře archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.