Vyznejte se v akademických titulech: díl první – tituly před jménem

Pět titulů před jménem, tři za jménem, jméno před celou řádku – kdo se v tom má proboha vyznat? A jak mám takového člověka oslovovat? Také si někdy při čtení článku v novinách nebo při poslechu rádia kladete tuto otázku?

Nezoufejte, následující série článků vám pomůže se v akademických titulech a úskalí jejich užívání vyznat. Můžete se těšit na třídílný miniseriál doprovázený zábavnými kvízy.
díl první – tituly před jménem
díl druhá – tituly za jménem
díl třetí – úskalí používání titulů v běžné komunikaci

Díl první – Tituly před jménem

• Bc. (bakalář) –  První akademický titul, který můžete na univerzitě získat, a to po absolvování bakalářského studia (zpravidla 3 roky).
  • Mgr. (magistr) – Magistra obdržíte po absolvování magisterského studia humanitních oborů, tedy např. učitelství, sociologie, lingvistiky a dalších oborů filozofické fakulty, ale i práv nebo fakulty zdravotnických studií. Jedná se buď o navazující dvouleté studium,  které je možno studovat po absolvování bakalářského stupně, nebo o pětileté studium vcelku (dnes už spíš výjimečně, např. farmacie)
  • Ing. (inženýr) – Titul inženýr má stejnou hodnotu jako magistr, ale uděluje se absolventům přírodovědných, technických a ekonomických oborů. Architekti mají titul inženýr trochu vylepšený: Ing. arch. (inženýr architekt).
  • BcA. (bakalář umění)MgA. (magistr umění) – Pod velkým písmenem “A” se skrývá latinské slovíčko “artis”, které znamená “umění”. Tyto tituly tedy mohou obdržet absolventi uměleckých oborů v oblasti hudby, divadla i výtvarného umění.

Malé doktoráty

Řekne-li se “doktor”, většina z nás si pravděpodobně představí postavu v bílém plášti, ze které máme sice možná trochu strach, ale která nám pomůže, je-li nám ouvej. Ve skutečnosti však “doktor” neznamená lékař (i když toto označení v běžné komunikaci používáme všichni), ale je to označení nositele akademického titulu. A aby to nebylo tak jednoduché, máme dva typy doktorátů – v tomto díle se budeme věnovat pouze tzv. malým doktorátům, které lze získat po obhájení rigorózní práce. Pozor tedy na zaměňování s „velkým doktorátem“ (titul Ph.D. za jménem, ale o tom více až příště), pro který je třeba bádat další 3 až 4 roky po magisterském studiu.

• MUDr. (doktor medicíny) – Odtud hovorové označení “doktor” pro lékaře – každý lékař je totiž “doktorem”.
  • MDDr. (doktor zubního medicíny) – Nositelé tohoto titulu nám často nahání hrůzu – jedná se totiž o zubaře. Do roku 2004 se absolventům zubní a všeobecné medicíny uděloval stejný titul, takže pozor, i MUDr. vás může připravit o osmičku!
  • MVDr. (doktor veterinární medicíny) – Poslední z řady absolventů lékařství – nositel titulu MVDr. ale spíše než vás ošetří vašeho čtyřnohého miláčka.
  • PhDr. (doktor filozofie) – Zatímco pro lékaře všech oborů je pro vykonávání jejich profese získání doktorátu povinné, následující doktoráty jsou dobrovolné a jejich nositelé je mohou skládat až po absolvování magisterského studia. Prvním v řadě je PhDr. – nenechte se zmást, tento titul není pouze pro filozofy, ale pro všechny absolventy humanitních oborů.
  • RNDr. (doktor přírodních věd) – Další ze série „malých doktorátů“, tentokrát pro absolventy oborů přírodovědných.
  • JUDr. (doktor práv) – Pokud se dostanete do potíží a budete potřebovat obhájce, můžete si najmout jak doktora práv, tak i právníka s titulem magistr. Malý doktorát je v právu dobrovolný a v praxi nezáleží na tom, zda má váš právní zástupce titul Mgr. nebo JUDr.
  • PharmDr. (doktor farmacie) – Stejně jako u právníků to funguje i u farmaceutů, tedy lékárníků – malý doktorát je možný, avšak nikoli povinný.
  • ThDr. (doktor teologie) a ThLic. (licenciát teologie) Poslední malý doktorát se týká absolventů fakulty teologické.

Vědecko-pedagogické tituly

Máte už ze všech těch titulů zamotanou hlavu? Tak ještě chvíli vydržte, dostáváme se k nejváženějším titulům udělovaným vysokoškolským pedagogům.

• doc. (docent) – Prvním z nich je docent, který je udělován za vědeckou, pedagogickou i publikační činnost po obhájení tzv. habilitační práce.
  • prof. (profesor) – Nejvyšším titulem udělovaným v České republice je profesor, kterého jmenuje samotný prezident republiky.

A jsme ve finále! Máte ze všech těch titulů v hlavě pořádný zmatek? Tak si vyzkoušejte následující kvíz a ověřte si, co jste si zapamatovali.

Kvíz – Akademické tituly před jménem

iko-2Jste dychtiví získat některý z těchto akademických titulů? Studium na ZČU vám jejich získání umožní. Stačí si jen vybrat z široké nabídky studijních oborů.