Logické hádanky: Pro řešitele se zápalem

Logická hádanka pro „zapálené“ řešitele 😉

Představte si, že máte dvě zápalné šňůry a každá z nich hoří přesně jednu hodinu. 🔥 Jak pomocí nich změříte 15 minut, aniž byste je přestřihli nebo přeložili pro určení středu? To by vám totiž nepomohlo, jelikož šňůry nehoří rovnoměrně. Jisté je jen to, že každá z nich shoří přesně za 60 minut. Jak tedy s jejich pomocí určíte 15 minut? A jak byste si poradili, kdybyste měli k dispozici jen jednu šňůru namísto dvou?

 

ŘEŠENÍ:

Máme-li k dispozici dvě šňůry, zapálíme jednu šňůru naráz na obou koncích a druhou na jednom konci. Po 30 minutách zápalná šňůra číslo jedna zcela shoří. V tomto okamžiku zapálíme šňůru číslo dvě i na konci, který dosud nehořel. Nyní, když šňůra hoří z obou stran, bude trvat přesně 15 minut, než shoří zcela.

Jestliže máme k dispozici jen jednu šňůru, můžeme oněch 15 minut teoreticky také změřit, ale pouze za předpokladu, že budeme pracovat rychle. Nejprve zapálíme šňůru na obou koncích a zároveň zhruba uprostřed. Plamen uprostřed se rozdělí na dva, které se budou pohybovat k oběma koncům. Jakmile jedna část šňůry zcela shoří, protože se plameny setkaly, zapálíme rychle ještě jeden plamen mezi dvěma plameny, které se k sobě blíží ve zbývající části šňůry. Jakmile šňůra zcela shoří, uběhlo přesně 15 minut.

 

Zdroj: www.denksport-raetsel.de

One thought on “Logické hádanky: Pro řešitele se zápalem

  1. Reseni s jednou snurou ale vyzaduje (samozrejme pokud se netrefime nahodou), ze budeme zapalovat posloupnost nekonecne mnoha plamenu, protoze nikde neni zaruceno, ze kdyz jsme se netrefili napoprve tak, aby shorely obe poloviny najednou, ze se tak strefime napodruhe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *