zVĚDAvosti: Laser ve službách chemie

Víš, jak si (ne)vypálit díru do ruky? Nebo jak pomocí neviditelného paprsku odpařit kámen? Kdepak, nebavíme se tu o kouzelnických tricích. Řeč bude o laserové chemii! Napadlo tě někdy, že prostřednictvím laserové chemie lze prospět přírodě či pomoci člověku k lepší rekonvalescenci po transplantaci? I o tom uslyšíš více v následujícím videu, ve kterém tě Ing. Tomáš Křenek, Ph.D., z pracoviště Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni provede světem laserové chemie.
Zjistíš například, že pomocí laseru lze vytvářet zcela nové struktury a speciální materiály. Že v laboratoři můžeš sledovat příběhy, které jsou pouhým okem neviditelné. Že… Zkrátka, podívej se na následující video a uvidíš, že se dozvíš spoustu zajímavostí!

Zaujala tě laserová chemie? Chceš zjistit více o nových materiálech? Začni třeba tím, že se staneš studentem na Katedře materiálu a strojírenské metalurgie Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.