Mnoho lidí nachází první šediny ještě před svými třicetinami. Šedivění je považováno za obecný projev stárnutí, jeho mechanismy však stále nebyly uspokojivě vysvětleny a žádná studie se dosud nezabývala spojením šedivění a stresu. Práce vědkyně Ayelet Rosenberg z Kolumbijské univerzity v USA (Columbia University, stát New York) a jejích spolupracovníků naznačuje, že tento proces nemusí být nutně trvalý a šedé či bílé vlasy mohou znovu získat původní barvu, pokud výrazně snížíme množství stresu, kterému jsme vystaveni.
Testování zahrnovalo 14 lidí různého etnického původu (7 mužů a 7 žen) s prošedivělými vlasy s věkovým průměrem 35 let. Účastníci poskytli své vlasy či chlupy, které byly barevné na špičce, ale šedé u kořene, což naznačuje proces šednutí. Výzkumníky překvapilo, že našli také vlasy či chlupy, které byly u kořenů méně šedé než na zbylé části.
Požádali proto účastníky, aby popsali svá nejklidnější a zároveň stresově nejnáročnější období za posledních 12 měsíců. Na základě růstu vlasů rychlostí asi centimetr za měsíc, byli výzkumníci schopni porovnat úseky vlasů s konkrétními životními událostmi. Srovnání ukázalo, že zvrácení šedivění korelovalo vždy s obdobím nízkého stresu. Nejvýraznější byl příklad třicetileté ženy, jejíž vzorek vlasů obsahoval šedý proužek o šířce 2 cm, pod kterým se vrátil k původní barvě. Tento úsek přesně odpovídal dvouměsíčnímu období, během kterého se rozešla se svým manželem. Jinému účastníkovi se vrátila původní barva po dvoutýdenní dovolené, což naznačuje, jak rychle může k těmto změnám docházet. Vědci přinesly důkazy, že vlasy mohou začít šedivět či naopak získat zpět pigmentaci během pouhých 3,7 dne, ačkoliv v průměru trvá tato změna přibližně tři měsíce.
Autoři zdůrazňují, že se zabývali pouze jednotlivými vlasy a chlupy a jejich studie tedy nenaznačuje, že lidé se zcela šedivými vlasy mohou po několika týdenním relaxování dosáhnout své původní barvy vlasů. Výsledky však ukazují, že projevy stárnutí nejsou lineární a nevratné biologické procesy a mohou být alespoň částečně zastaveny či dokonce zvráceny.
Vedle porovnání barvy vlasů a stresové zátěže se studie zabývala identifikací konkrétních proteinů zodpovědných za šedivění.
Zajímají vás analýzy biologického materiálu? Přihlaste se ke studiu laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni.
Zdroje:
https://www.iflscience.com/health-and-medicine/gray-hair-can-regain-its-color-according-to-new-study/
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.05.18.101964v1.full