Netopýři se ve vysoké rychlosti dovedou nejen vyhýbat překážkám, ale bez problémů se z letu zavěsí vzhůru nohama do klidové polohy. Vědci nyní po dlouhých výzkumech zjistili, jak své kaskadérské kousky provádějí.
Netopýři a další zástupci řádu letounů mají zdánlivě nemotorná a v poměru k váze svého těla ze všech létajících živočichů nejtěžší křídla. Jejich obratnost je v tomto ohledu tedy velmi zarážející a dosud byla jedním z tajemství světa zvířat.
Nyní však vědci provedli zajímavý pokus, který záhadu objasňuje. Nahnali listonosy krátkoocasé (Carollia perspicillata) a kaloně ramenaté (Cynopterus brachyotis) do uzavřeného prostoru, jehož strop byl potažený síťovinou.
Zjistili, že se tito létající savci rychle přetočí hlavou dolů tak, že při přistávání přitáhnou jedno z křídel k tělu a druhé nechají úplně natažené. Díky setrvačnosti se tak ve zlomku vteřiny dostanou nohama vzhůru k místu, kde se potřebují zachytit.
Odhalily to zpomalené záběry pořízené speciální kamerou, která “vidí” ve tmě. Odkazované video navíc ukazuje, jak si tito fascinující tvorové poradí v situaci, kdy v místě plánovaného přistání není žádná možnost k uchycení drápy. Předvedou pod stropní stěnou akrobatické salto prostým zrcadlovým zopakováním stejného manévru a pokračují v letu.
Letouni jsou dechberoucí tvorové a ponoukají nás k otázkám neustále. Jiný výzkum například napověděl, jak je možné, že do sebe rychle letící savci nenarazí. Z klidové pozice vzhůru nohama si ultrazvukem zmapují prostor kolem sebe a posléze se vydají v trajektorii vůdce hejna nebo celé letky. Ve vzduchu se jsou v případě potřeby jedinci schopni vyhnout tak, že v kritickém okamžiku jeden zpomalí a druhý zrychlí.
Netopýři jsou pozoruhodní i z hlediska jazykového původu slova. České slovo “netopýr” vzniklo podle informací na stránkách letouny se zabývajícího Ekocentra Nyctalus ze staroslovanského slova “lepetyr”, tedy “ten, co se třepetá”. Za zmínku stojí, že rovněž anglické “bat” pochází ze staroanglického výrazu pro “třepetat se”. Němčina je na tom podobně.
Jak se netopýři vlastně orientují v prostoru? A jsou jim k něčemu jejich oči, i když létají převážně v noci? Pokud vás zajímá i tohle, tak si rozhodně přečtěte náš další článek – Víte, k čemu netopýři používají oči?
Zdroj: National Geographic
Obrázek: Pixabay.com