Výchova dětí přináší mnohé strasti a starosti. Kukačka si s ní ale hlavu neláme. O kukaččata za ni pečují jiné matky. Jak je dokáže přelstít?
Podle oficiálního seznamu Mezinárodní unie ornitologů (IOC) čítají kukačky na 150 druhů. Až polovina z nich je takzvanými hnízdními parazity. Ti podsouvají svá vejce nic netušícím pečovatelům jiných druhů. Kromě zástupců ptáků se mezi ně řadí i několik druhů hmyzu a ryb.
Za oběť kukačkám padají různí opeřenci, například pěvušky, lindušky a rákosníci.
Samička kukačky si vyhlédne hnízdo, které začne sledovat. Jakmile nic netušící hostitelka opustí hnízdo, aby si zajistila potravu, naklade do něj kukačka vejce. Občas také zničí a odstraní některé z původních vajec, aby tím zvýšila konkurenceschopnost svých mláďat a oběť nic nepoznala.
Kvůli riziku odhalení si kukačky vyvinuly schopnost zabarvit vejce tak, aby byla podobná zbarvení vajec svého převažujícího hostitelského druhu. Je to jedna ze strategií, kterou se pokouší zabránit tomu, aby domácí samička rozbila a zneškodnila vejce vetřelce.
Kukačky zvyšují úspěšnost svého počínání celým portfoliem triků a praktik. Patří k nim schopnost samičky odlákat pozornost hostitelky napodobením varovného hlasu krahujce.
Mláďata kukaček se líhnou dříve než ostatní vejce v hnízdě. Ve většině případů jsou výrazně větší než jejich konkurenti. Kukaččata dovedou zvednout ještě nevyklubaná vejce na zádech, dokud z hnízda nepřepadnou.
Pozoruhodné je, že i při zjevné odlišnosti po vylíhnutí hostitelka nezřídka i nadále o mládě pečuje a krmí jej. Kukaččí ptáčata ale mnohdy bývají větší než starostlivá matka. Pokud je krmení tak velkého jedince nad její síly, samička ho krmit přestane.
Podle pozoruhodné studie mohou mít ale hostitelé vlastní motivaci se o vetřelce starat. Kukačky vydávají v případě nebezpečí odpudivý zápach. Když se matka vydá za potravou, opuštěné hnízdo je tak chráněno před šelmami, které se nechají odradit. Šance na přežití mláďat se podle zjištění zvyšuje v průměru o 40 procent.
Okouzlila vás říše zvířat? Neváhejte a přihlaste se ke studiu na Oddělení biologie pod centrem biologie, geověd a envigogiky na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.
Zdroj: Live Science
Titulní obrázek: Pixabay