O netopýrech se říká, že „vidí“ ušima, protože se v prostoru orientují pomocí zvuků. Co si pod tím máme představit? A k čemu tedy mají oči, když radši poslouchají?
Netopýři patří do řádu letounů. Jsou to savci, kterým se přední končetiny přeměnily v blanitá křídla. Díky nim umí létat, což z netopýrů a kaloňů dělá jediné skutečně létající savce.
Pokud se podíváme na obrázek netopýra, zjistíme, že má opravdu drobné oči. Pokud jste si netopýra představili s roztomilou hlavou a velkýma očima, tak vás musíme zklamat – představili jste si kaloně.
Oba tito savci se umí orientovat ve tmě, jelikož jsou to převážně noční tvorové, každý však k tomu používá jiný nástroj. Kaloni se více spoléhají na své velké oči, zatímco netopýři je téměř nepotřebují. Ti se nechávají vést echolokací.
Echolokace je hlavním orientačním smyslem netopýrů. Netopýr vydává krátké série zvuků o vysoké frekvenci 100 000 Hz, kterou my lidé již neslyšíme – takovému zvuku říkáme ultrazvuk. Netopýr zvuky tvoří v hrtanu a poté je tlamou nebo nosem vysílá ven. Tyto zvuky se odráží od předmětů a citlivé netopýří uši této ozvěně naslouchají. Díky tomu si pak vytvoří obraz prostředí kolem nich.
Takto netopýři rozpoznávají překážky v prostoru, aby nenarazili například do stromu. Umí zjistit svou vzdálenost od objektu i velikost objektu. Toho využívají během lovu potravy. Netopýři se nejčastěji živí hmyzem a díky echolokaci dokážou létající můru nejen najít, ale dokonce se i rozhodnout, zda je nalezená kořist dost velká a stojí jim za tu námahu ji ulovit.
A co ta malá netopýří očka? Pokud „vidí“ ušima, k čemu netopýrům oči jsou?
Podobnou otázkou se zabýval biolog doktor Stefan Greif z Ornitologického institutu Maxe Plancka v Seewiesenu v Německu. Jeho cílem bylo vyvrátit obecně rozšířený názor, že netopýři jsou slepí a ke své existenci vlastně oči nepotřebují. Ačkoli jsou netopýři převážně hmyzožraví, tak některé druhy mají rády šťávu z květin. Tyto květiny mohou vyzařovat UV světlo, které právě někteří netopýři vidí!
Tým doktora Greifa potvrdil výsledky výzkumu izraelských a britských kolegů, že netopýři mohou vnímat polarizační vzor světla na večerní obloze. Tyto informace pak používají ke kalibraci svého orientačního systému s magnetickým polem Země – v podstatě si srovnají svůj vnitřní kompas na základě paprsků světla. Vědci se předtím domnívali, že tuto dovednost mají pouze některé druhy hmyzu a ptáků. Výsledky experimentů doktora Greifa a jeho kolegů tak poprvé prokázaly stejnou schopnost i u savců – právě u netopýrů.
Netopýři rozhodně nemají oči pro parádu. I když vidí jen černobíle, mají schopnosti, o kterých se nám lidem může jen zdát. Fascinující je i to, jak dokážou letouni přistávat vzhůru nohama.
Zajímá vás příroda? Přihlaste se ke studiu biologie na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. A kdyby vás více zaujala práce s ultrazvukovými vlnami, můžete se tím zabývat z hlediska fyziky na stejné fakultě nebo na Fakultě aplikovaných věd!
Zdroje:
Internetová encyklopedie savců – Chiroptera – Letouni
Zoo magazín – Kaloň není netopýr
Wissenschaft – Wozu nutzen Fledermäuse ihre Augen?
Wissenschaft – Fledermäuse UV-Blick spürt Nektar auf
Live Science – Are Bats Really Blind?
Foto: Pixabay
Ikona: Culmbio – Flaticon