Hádanka – Poznej vynález (11. díl)

Vynález, který budeme hádat v tomto kvízu, je typickou výbavou každé laboratoře!

Nápovědy:

Nizozemský brusič čoček Zacharias Janssen (1580, Haag, Nizozemsko - 1638, Amsterdam, Nizozemsko ). Zvětšovací skla jsou ovšem zmiňována již v dílech Seneky a Plinia staršího, římských filosofů.

Kdy byl poprvé použit nevíme, ale vyrábět se začal v roce 1847.

Přístroj pro zobrazení malého objektu ve větším zvětšení.

Skládá se z mechanické části a z optické soustavy. Mechanická část sestává ze stativu a stolku. Optická soustava se skládá z objektivu, což je soustava čoček, které fungují jako spojná čočka, z okuláru, což je také soustava čoček, kterých je ale oproti objektivu méně, a z kondenzoru, což je soustava čoček nebo zrcadel, soustřeďující paprsky na pozorovaný objekt.

Slož si obrázek:

Mikroskop

Levný papírový mikroskop vyvinul americký biofyzik Manu Prakash na Standford University se svými studenty v roce 2014. Tento přístroj se dá vyrobit z tvrdého papíru a několika optických a elektronických prvků. Je velmi skladný a odolný a mohl by pomoci vybavit laboratoře a ordinace rozvojových zemí, protože jeho cena se pohybuje jen kolem 10 Kč.

https://www.intracomicro.cz/teorie/historie-mikroskopu/
https://www.optic.cz/mikroskop/
https://cs.thpanorama.com/articles/cultura-general/zacharias-janssen-biografa-inventos-y-otros-aportes.html

Zajímají tě vynálezy a přístroje, které se používají v laboratořích? Studuj na Fakultě aplikovaných věd nebo na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.