Jak spánek pomáhá naší imunitě?

Co je první rada, když někomu není dobře a je nachlazený? „Zalez do postele a pořádně se vyspi,“ asi uslyšíte nejčastěji. A je to správně, protože spánek má veliký vliv na náš imunitní systém.

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley zjistili, že lidé, kteří v noci spí méně než sedm hodin jsou téměř 3x náchylnější k nákaze Rhinovirem, nejběžnějším a nejinfekčnějším nositelem nachlazení v lidské populaci. A u žen, které spí méně než pět hodin je o 70% větší riziko rozvoje zápalu plic. Zkrátka, dostatek spánku má vliv na kvalitní imunizaci našeho těla.

V jedné ze svých studií vytvořil Matt Walker, profesor neurověd a psychologie na University of California, se svými dobrovolníky dvě skupiny. První skupina spala po dobu šesti dní pouze čtyři hodiny. Druhá skupina mohla spát celou noc. Během tohoto experimetu pak byli všichni očkováni proti chřipce a vědci následně měřili odpověď jejich organismu. Výsledek? Dobrovolníci z první skupiny, kteří se v noci moc nevyspali, měli poloviční protilátkovou odpověď, než kolegové, kteří mohli spát celou noc. Jinak řečeno, pokud se před očkováním proti chřipce (nebo jiným virům) pořádně nevyspíte, může to mít zásadní vliv na účinnost vakcíny.

Samozřejmě to také ukazuje, jak je kvalitní spánek pro naše zdraví důležitý. Během noci, a především během hlubokého non-REM spánku, doplňujeme „zbraně“ v našem imunitním arzenálu – stimulujeme produkci mnoha různých imunitních faktorů. Tělo zvyšuje svou citlivost na tyto imunitní faktory a následující den se probudíte jako více imunizovaný člověk.

Takže pokud jde o váš imunitní systém, spánek může být ta nejlepší (a vlastně nejlevnější) investice do vašeho zdraví.


Zajímá vás, jak funguje lidský mozek? Přihlaste se ke studiu na Katedře psychologie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.
Foto: Unsplash