Že čeština patří mezi složitější jazyky a skrývá mnoho záludností, pro vás jistě není novinkou. Při vzpomínce na některé češtinářské perličky, kterými jste se natrápili při nespočetných diktátech, mnohým z vás jistě vstanou hrůzou vlasy na hlavě. Za všechny připomeňme legendární větu Sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc, kterou pan učitel trápil studenty ve filmu Marečku, podejte mi pero (pokud byste náhodou tuto známou scénku neznali, podívejte se na ni zde).
Čeština ale není jen pravopis. Stejně jako další jazyky je
to zejména komunikační prostředek, bez kterého se neobejdeme v žádné situaci. Jazyk je tím nejzákladnějším, ale zároveň nejcennějším darem, který byl nám lidem dán. Je ovšem třeba umět jej správně používat. Ať už budete psychologem, strojním inženýrem nebo ekonomem, potřebujeme umět jazyk správně ovládat, abychom mohli vyjadřovat naše myšlenky.
Odpovědi na problematické jazykové jevy, okolnosti vzniku některých slov či postřehy k vývoji současné češtiny přináší pořad Jazykový koutek Českého rozhlasu Plzeň. Na zvídavé otázky posluchačů odpovídají odborníci, z nichž velká řada vyučuje na Katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty ZČU.
A otevírají vskutku zajímavá témata! Víte například:
- Jak vzniklo vámi jistě běžně používané sloveso lajkovat?
- Jak se nespisovné výrazy stávají spisovnými?
- Jaký vliv mají sociální sítě na proměny našeho jazyka?
Další jazykové zajímavosti se můžete dozvědět v nových dílech pořadu, který je vysílán v těchto časech: pondělí a úterý 10:15; sobota 15:35, neděle 15:45. V archivu pořadu navíc naleznete již odvysílané díly.
Bavilo by vás studovat češtinu a třeba ji i vyučovat? Tak to je pro vás jasnou volbou Katedra českého jazyka a literatury na Pedagogické fakultě ZČU!