Kuriózní experimenty: Chytré oblečení

Říká se, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. Díky práci týmu vědců kolem doktora YuHuang Wanga z katedry chemie a biochemie z University of Maryland už ale možná nebude tak jednoduché se do špatného počasí špatně obléct. Tento tým totiž vyvinul chytrou textilii, která sama reguluje váš tepelný komfort.

Až dosud byla na trhu řada funkčních materiálů, které buď velmi dobře izolovaly, aby udržovaly tělo v teple, nebo naopak teplo odváděly, a dokázaly tak organismus ochlazovat. Nyní ovšem tým doktora Wanga přišel s převratnou novinkou v podobě textilie, která dokáže obojí.

Na základě série experimentů Wang s kolegy vyvinul speciální textilii sestávající z bimorfních celulózových a triacetátových vláken položených vedle sebe a potažených vrstvou uhlíkových nanotrubiček. Tento materiál dokáže reagovat na tělesnou teplotu a pocení nositele tím, že absorbuje teplo a vlhkost, v důsledku čehož se změní tvar vláken. To se přirozeně odrazí na struktuře látky, která je pak podle okolností buď prodyšnější, nebo naopak více izoluje. Díky tomu dokáže tato textilie udržovat tělo v přiměřeném teple a suchu, a to i při proměnlivém počasí, různých fyzických aktivitách apod.

Další dobrou zprávou pro oděvní průmysl i pro koncové uživatele je fakt, že se tato textilie dá zpracovávat, prát i barvit stejně jako jiné běžně používané látky. Než se však skutečně dostane na trh, musí ještě projít optimalizací a následně další sérií testů.

Problematikou smart textilií a dalšími zajímavými projekty se zabývá také Katedra technologií a měření na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Přihlaste se ke studiu na ZČU a buďte u zrodu zajímavých projektů!

 
Zdroj: http://science.sciencemag.org/content/363/6427/619