Věděli jste, že na nebi svítí umělé hvězdy? Skutečně, je to tak. A to dokonce už víc než 20 let! Taková továrna na umělé hvězdy se nachází např. na Kanárských ostrovech na ostrově La Palma na vrcholku hory Roque de los Muchachos v nadmořské výšce 2396 m. Vítejte ve skutečném Matrixu!
Umělé hvězdy vysílá k nebi astronomická observatoř, která je používá jako prostředek ke zlepšení kvality obrazu místních teleskopů. Na Roque de los Muchachos se totiž nachází více než deset různých teleskopů, mimo jiné i jeden z největších zrcadlových teleskopů na zemi, Gran Telescopio Canarias.
Umělé hvězdy (tzv. Laser Guide Stars) se vyrábějí pomocí laserového paprsku, který astronomové vyšlou ze země do atmosféry. Sodíková vrstva v mezosféře absorbuje vyslané laserové světlo, přičemž se atomy sodíku rozsvítí jako jasný bod – umělá hvězda. Atomy sodíku pak svítí všemi směry, což astronomům umožní nastavit teleskopy tak, aby optimálně vykreslovaly obrázky pozorovaných vesmírných těles jako např. měsíců či asteroidů. Vlastně si na ně takto uměle posvítí. Člověk však světlo z umělé hvězdy pouhým okem nevidí.
Umělé hvězdy ovšem neslouží jen jako „lampičky“. Astronomové na observatoři Roque de los Muchachos přišli ještě s další možností, jak je využít, a sice jako pomůcku při výzkumu magnetického pole Země. V budoucnu by mohly umělé hvězdy sloužit i při pozorování počasí ve vesmíru nebo při sledování atmosférické elektřiny.
Zde se můžete podívat, jak to vypadá, když se na Roque de los Muchachos vyrábí umělá hvězda:
Výsledky výzkumu magnetického pole Země za pomoci umělých hvězd na observatoři Roque de los Muchachos najdete zde.
Zdroj: www.eso.org