Fyzika není jen o složitých rovnicích a teoretických konceptech. Je to věda, která je neustále kolem nás a formuje naše každodenní zážitky. Víte například, co stojí za tím, že můžeme vidět duhu na obloze po dešti? Pojďte si to ověřit.
Připravili jsme pro vás kvíz, který vás provede několika zajímavými a často přehlíženými aspekty fyziky v běžném životě. Některé otázky vám budou dobře známé, některé vás možná trochu překvapí. Pokud nebudete znát odpověď, nevadí! U každé otázky najdete stručné vysvětlení, díky kterému můžete pochopit jevy kolem nás. A to nejlepší na tom je, že si zlepšíte své znalosti fyziky z pohodlí vašeho domova!
Tak pojďme společně prozkoumat, jak fascinující může být fyzika, když se na ni podíváme trochu jinýma očima. Připravte se, otevřete svou mysl a pusťte se do fyziky, která vlastně není tak složitá, jak se může zdát!
Fyzika kolem nás
Závěrečný přehled
Zodpovězeno 0 z 6 otázek
Otázky:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
Information
Jste připraveni na propojení znalostí z fyziky s reálným světem?
Je nám líto, tento kvíz smíte vyplnit pouze jednou.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
Abyste mohli vyplnit tento kvíz, nejdřív musíte splnit tenhle:
Výsledek
Odpověděli jste správně na 0 z 6 otázek
Váš čas:
Čas vypršel
Získali jste 0 z 0 bodů, (0)
Rubriky
- Žádná rubrika 0%
-
Překvapila vás nějaká odpověď? Nebo bylo všechno jasné jako facka? 🙂
Pokud máte chuť na další kvízy nebo hádanky, zkuste třeba sérii hádanek o důležitých vynálezech: HÁDANKA – POZNEJ VYNÁLEZ (1. DÍL).
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- Zodpovězeno
- Poznačené otázky
-
Otázka 1 / 6
1. Otázka
Proč led plave na vodě?
Správně
Led plave na vodě, protože má menší hustotu než kapalná voda. To je způsobeno tím, že molekuly vody v ledu jsou díky vodíkovým vazbám rozloženy dále od sebe než v kapalné formě, což vede k většímu objemu a menší hustotě ledu. Tento jev způsobuje, že led plave na hladině vody.
Špatně
Kdepak, teplota ani tvrdost není podstatná. Klíčovým faktorem je hustota. Led plave na vodě, protože má menší hustotu než kapalná voda. To je způsobeno tím, že molekuly vody v ledu jsou díky vodíkovým vazbám rozloženy dále od sebe než v kapalné formě, což vede k většímu objemu a menší hustotě ledu. Tento jev způsobuje, že led plave na hladině vody.
-
Otázka 2 / 6
2. Otázka
Jaký fyzikální princip zjednodušeně umožňuje fungování ledničky?
Správně
Lednička funguje na principu tepelného čerpadla, které přenáší teplo z chladnějšího vnitřního prostoru ledničky do teplejšího okolního prostředí. Tento proces je poháněn kompresorem a využívá cyklus chlazení, kde chladivo absorbuje teplo uvnitř a uvolňuje ho mimo lednici.
Špatně
Tepelná vodivost a princip tepelného záření nejsou primárními principy, které umožňují chlazení v ledničce.
Lednička funguje na principu tepelného čerpadla, které přenáší teplo z chladnějšího vnitřního prostoru ledničky do teplejšího okolního prostředí. Tento proces je poháněn kompresorem a využívá cyklus chlazení, kde chladivo absorbuje teplo uvnitř a uvolňuje ho venku. -
Otázka 3 / 6
3. Otázka
Díky čemu můžeme vidět po dešti na obloze duhu?
Správně
Duha se objeví, když sluneční světlo prochází malými vodními kapkami ve vzduchu. Světlo se v kapkách láme, rozptyluje a vytváří spektrum barev – všech barev duhy. Každá barva se lomí pod mírně jiným úhlem, což vytváří charakteristický oblouk.
Špatně
Měsíc na duhu nemá žádný vliv a chemické reakce také nejsou na vině jejího vzniku.
Duha se objeví, když sluneční světlo prochází malými vodními kapkami ve vzduchu. Světlo se v kapkách láme, rozptyluje a vytváří spektrum barev – všech barev duhy. Každá barva se lomí pod mírně jiným úhlem, což vytváří charakteristický oblouk. -
Otázka 4 / 6
4. Otázka
Proč se voda rozlévá po povrchu, když ji nalijete na kuchyňskou linku?
Správně
I za tímto jednoduchým jevem je fyzika. 🙂
Povrchové napětí je důsledkem kohezních sil mezi molekulami vody. Tyto síly jsou odpovědné za “klenutí” vody na povrchu, což umožňuje vodě rozlévat se a vytvářet kapičky nebo tenkou vrstvu na povrchu. Kuchyňská linka je většinou hladká plocha, proto se voda dokáže krásně rozprostřít.Špatně
I za tímto jednoduchým jevem je fyzika. 🙂 Gravitace ani kapilární efekt však nejsou to hlavní, co “rozlití” vody způsobuje.
Povrchové napětí je důsledkem kohezních sil mezi molekulami vody. Tyto síly jsou odpovědné za “klenutí” vody na povrchu, což umožňuje vodě rozlévat se a vytvářet kapičky nebo tenkou vrstvu na povrchu. Kuchyňská linka je většinou hladká plocha, proto se voda dokáže krásně rozprostřít. -
Otázka 5 / 6
5. Otázka
Proč se tělo v horké vodě namočí rychleji než v studené?
Správně
Povrchové napětí vody se snižuje s rostoucí teplotou. V horké vodě je tedy povrchové napětí nižší než ve studené, což umožňuje vodě snadněji pronikat do pórů kůže a tkanin, což vede k rychlejšímu namočení.
Špatně
Nižší hustota horké vody a rychlejší pohyb molekul mají na rychlost namáčení menší vliv. Klíčovým faktorem je nižší povrchové napětí horké vody, které umožňuje snadnější pronikání vody do pórů kůže a tkanin.
Povrchové napětí vody se totiž snižuje s rostoucí teplotou. V horké vodě je tedy povrchové napětí nižší než ve studené, což umožňuje vodě snadněji pronikat do pórů kůže a tkanin, což vede k rychlejšímu namočení. -
Otázka 6 / 6
6. Otázka
Co způsobuje to, že míček, který shodíme na zem, skáče?
Správně
Když míček dopadne na zem, jeho materiál se stlačí a absorbuje část kinetické energie z dopadu. V důsledku pružnosti materiálu se míček pak rychle vrátí do svého původního tvaru a vypustí tuto uloženou energii zpět, což způsobí, že míček odskočí od země. Pružnost materiálu a schopnost uchovávat a uvolňovat energii jsou klíčové vlastnosti míčku pro tento odrazový efekt. Například umělý kaučuk je skvělým pružným materiálem, který dokáže uchovávat velké množství své energie, proto se z něj dělají skákací míčky – hopíky.
Špatně
Gravitace sice způsobuje, že míček padá na zem, ale neodpovídá za odskok. Odpor vzduchu ovlivňuje rychlost pádu, ale také není příčinou odskoku.
Když míček dopadne na zem, jeho materiál se stlačí a absorbuje část kinetické energie z dopadu. V důsledku pružnosti materiálu se míček pak rychle vrátí do svého původního tvaru a vypustí tuto uloženou energii zpět, což způsobí, že míček odskočí od země. Pružnost materiálu a schopnost uchovávat a uvolňovat energii jsou klíčové vlastnosti míčku pro tento odrazový efekt. Například umělý kaučuk je skvělým materiálem, který dokáže uchovávat velké množství své energie, proto se z něj dělají skákací míčky – hopíky.
Pojďte se zabývat fascinující fyzikou! Přihlaste se ke studiu fyziky na oddělení fyziky pod Katedrou matematiky, fyziky a technické výchovy na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni nebo zvolte studium fyziky na Fakultě aplikovaných věd.
Foto: úvodní obrázek vygenerován AI.
Fyzika není úplně pro vás? A co biologie? Možná vás bude zajímat článek o tom, k čemu jsou netopýrům oči.