Smart textilie

Smart textilie a tištěná elektronika představují moderní směry elektrotechniky. Uplatnění nacházejí hlavně ve zdravotnictví, profesních oděvech, ale také ve volnočasových aktivitách a sportu.

Pro propojení elektronických prvků ve smart textiliích je možné použít hybridních vodivých nití, které obsahují kovové mikrodrátky tenčí než lidský vlas. Tyto mikrodrátky mohou být vyrobeny z různých materiálů, nejčastěji z nerezové oceli, mosazi nebo postříbřené mědi. Kromě samotných vodivých nití se pro propojení elektroniky ve smart textiliích využívají i takzvané vodivé stuhy, na jejichž vývoji se podíleli nejen pracovníci, ale i studenti Fakulty elektrotechnické. Tyto stuhy mohou být dokonce i v pružném provedení, což zvyšuje uživatelský komfort výsledných textilních výrobků. Vodivé stuhy umožňují jednoduše propojit elektronické obvody na textiliích a osazovat na ně elektronické součástky, jako například LED diody, senzory nebo i celé elektronické moduly.

Smart textilie musejí být vysoce odolné vůči vysokým i nízkým teplotám, vlhkosti, praní i sušení.
Musí být nejen mechanicky odolné, ale musí odolávat i působení různých chemických látek jako jsou prací prostředky nebo lidský pot.
Uplatnění smart textilií je velice široké a v současné době začínají pronikat do oblasti zdravotnictví, sportu a profesních oděvů. Smart textilie umožňují například realizaci textilní formy senzorů na měření srdečního tepu, frekvence a hloubky dýchání, či monitorování perspirace. Další smart textilní výrobky jako např. vyhřívaná prostěradla nebo návleky pro monitorování otoků končetin lze také využít při péči o dlouhodobě nemocné či rekonvalescenty.

Laboratoř smart textilií Fakulty elektrotechnické se v rámci svých bakalářských a diplomových prací může pochlubit nejen vývojem senzorových funkčních trik, návleků na dolní končetiny, vyhřívaných mikin nebo prostěradel. Naši studenti se také během svého studia zapojují do vývoje chytrých hasičských obleků, rukavic nebo bot, které jsou vybaveny řadou senzorů pro monitorování parametrů okolního prostředí či životních funkcí hasiče.

 

Zaujali vás smart textilie? Můžete být součástí dalšího vývoje a výzkumu spolu s dalšími studenty a odborníky na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni.