Staňte se satelitními archeology

Řekne-li se “archeolog”, většina z nás si představí zvídavého vědce se štětečkem v ruce a kloboukem na hlavě, který pečlivě ometává hlínu z lidské kostry nebo starodávné hliněné vázy. Anebo dobrodruha typu Indiana Jones. Napadlo vás ale někdy, že archeologie lze dělat pohodlně od monitoru počítače, aniž byste museli vysedávat ve zaprášených vykopávkách nebo lasem lovit padouchy, kteří chtějí ukradnout vzácné starověké relikvie?

Je tomu skutečně tak! Jedná se o tzv. vesmírnou archeologii, při níž se archeologická naleziště hledají pomocí satelitních snímků Země.

Nedokážete si to představit? Tak se podívejte na záznam TED talks konference, na níž archeoložka Sarah Parcak představila jeden z významných objevů, který se díky této unikátní technologii mohl uskutečnit.

Řekněte, není to skvělé, objevit 4000 let staré zaniklé město díky satelitním snímkům? Ještě lepší ovšem je, že se na objevu dalších archeologických nalezišť může podílet doslova každý a to prostřednictvím projektu GlobalXplorer, který založila právě Sarah Parcak. Jak to celé funguje?

Tato vědecká metoda je založena na tom, že celá planeta je pečlivě zdokumentována satelitními snímky, díky nimž dokážeme při troše cviku vyčíst z krajiny možný výskyt archeologických nalezišť. Protože je ale Země skutečně veliká, není v silách archeologů prozkoumat každý kout planety. A právě tady přichází vaše chvíle – stačí se naučit několik triků umožňujících podle určitých abnormalit v krajině najít stopy lidské činnosti. Můžeme tak z pohodlí domova pátrat po dosud neobjevených archeologických nalezištích. Je ovšem třeba počítat s tím, že spíše než o objev další Tutanchamonovy hrobky jde zejména o označení míst, na nichž se žádný faraon ani starověké město neukrývá.

Projekt funguje jako hra – nejdříve vám archeologové svěří pouze jednoduché úkoly, ale časem získáte zkušenosti a můžete postoupit do dalších levelů. A kdoví, třeba se vám podaří narazit na další Machu Picchu a Sarah Palcak a její tým vás přizvou ke skutečnému archeologickému výzkumu. Tak do toho, pro začátek zhlédněte úvodní tutoriál!


iko-2Zaujala vás satelitní archeologie, ale přece jen by vás více bavila skutečná archeologie v terénu? Její studium nabízí Katedra archeologie na Filozofické fakultě ZČU.

Jste-li studenty posledního ročníku SŠ a ještě na poslední chvíli váháte o své vysokoškolské budoucnosti, jistě vás potěší zpráva, že FF ZČU přijímá přihlášky ke studiudo 31. března 2017!