Víte, jaká je nejzubatější známá ryba na světě?

Hřebeník velký (Ophiodon elongatus) je dravá ryba žijící v severním Pacifiku. Patří do řádu ropušnicotvárných, do třídy paprskoploutvých

V dospělosti většinou dorůstá půlmetrové délky, ale zaznamenáni byli i jedinci o celý metr delší. Jejich šupiny mají ozubený vnější okraj. Tomuto typu šupin se říká ktenoidní.

Co však činí hřebeníka výjimečným, jsou zuby, respektive jejich množství. Má jich totiž neuvěřitelných 555.

Jedná se o miniaturní ostré zoubky vyrůstající ze dvou za sebou umístěných párů čelistí. Jednu řadu tvoří palatální zuby, druhou pomocné zuby na takzvané hltanové čelisti.

Vědce zaujalo, jak rychle rybě zuby nejen rostou, ale také vypadávají. K počítání použili zajímavou metodu.

Umístili ryby do nádrže s červeným barvivem. Později je přemístili do jiné, tentokrát s fluorescentním zeleným barvivem. Obarvené ozubené kosti pak zkoumali pod mikroskopem a spočítali rozdíl mezi červenými a zelenými zuby.

Tímto způsobem zjistili, že hřebeníkovi vypadává 20 zubů denně.

Ohromuje vás rozmanitost přírody? Neváhejte a přihlaste se ke studiu na Oddělení biologie pod centrem biologie, geověd a envigoniky na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

Zdroj: Live Science

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons