Víte, že kolem Země nedávno dočasně obíhal další Měsíc?

Na oběžné dráze naší planety se ještě nedávno krátkodobě prohánělo těleso, kterému astronomové také přezdívají Malý Měsíc. Vědci jej objevili v únoru loňského roku. 

Objekt označený 2020 CD3 přitom obíhal Zemi téměř tři roky. Jeho malé rozměry (cca 120 cm v průměru) však dlouho bránily pozorovací technice objekt zachytit. 

Má nízké albedo, tedy míru odrazivosti povrchu tělesa. Konkrétně se jedná o poměr odraženého elektromagnetického záření v poměru k množství dopadajícího záření.

Podle toho vědci odvodili, že se jedná o asteroid typu C a dopočítali jeho velikost. Barva a jas napovídají, že se jedná o těleso z křemičitanu, což ukazuje na možný původ v asteroidovém pásu.

Těleso obíhá kolem Slunce a Země si ho přivlastnila jen dočasně. Vzhledem ke svým rozměrům pro ni nebylo nikdy hrozbou, protože by shořelo krátce po vstupu do atmosféry.

Oběžnou dráhu naší planety pak opustilo v březnu 2020. Krátce na to na ni vstoupil jiný objekt, nazvaný 2020 SO. O tom se však posléze zjistilo, že jde o vesmírný odpad, konkrétně o raketový pohon ze šedesátých let.

Vědci spočítali, že se 2020 CD3 k Zemi znovu přiblíží kolem roku 2044. Velká vzdálenost od gravitačního pole však znemožní, aby si gravitace naší planety objekt opět dočasně osvojila jako satelit.

Okouzlil vás vesmír a jeho neprobádané taje? Přihlaste se ke studiu na Katedře fyziky Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

 

 

Zdroj: New Scientist

 

Titulní fotografie: pixabay.com