Víte, že potápějící se ostrovní stát zvažuje novou strategii záchrany?

Kiribati. Rovníkový stát v Pacifiku, zahrnující 35 ostrovů, útesů a atolů o relativně malé celkové rozloze (811 km2), rozprostřených do neuvěřitelné délky 4000 km. Při oslavách Nového roku je na řadě jako první. Jenže v poslední době má více starostí, než důvodů k oslavě.

Státní znak i vlajka obsahují totožné motivy – zlatá fregatka letící nad sluncem zapadajícím do moře. To má symbolizovat zářnou budoucnost, ale v současné době se spíše zdá, že naznačuje hrozící osud celého státu – ponor do oceánu.

Hladiny oceánů nesmlouvavě stoupají. Celý proces ještě urychlilo globální oteplování. Reálně hrozí, že na konci našeho století již bude většina území pod vodou. Pokud se tak stane, jeho obyvatelé budou tou dobou evakuováni. Tamní vláda neseděla s rukama složenýma v klíně a již v roce 2008 jim vyjednala případný azyl v Austrálii a na Novém Zélandu. Mohli by se tak stát jakýmisi klimatickými uprchlíky.

Anebo to tak nedopadne? Nebo by to šlo i jinak? Současná vláda zareagovala na podnět svých vědeckých poradců a zvažuje velmi zajímavou alternativu. Co takhle změnit nadmořskou výšku povrchu ostrova? Co takhle vyvýšit půdu nad úroveň, kam v blížící se budoucnosti dosáhne hladina vody?

V takovém případě by se obyvatelé přesouvali jen mezi domácími ostrovy, protože vzhledem k náročnosti bude třeba vybrat jen několik míst, kde velkolepý projekt přestavby uskutečnit.

Podle výzkumů se mění i výška korálových atolů, a to stejným směrem jako hladina oceánu. To je ta lepší zpráva. Horší je, že tempo růstu korálů podle propočtů nestačí tempu vzrůstající hladiny.

Zároveň však živelná voda přináší do lagun spoustu materiálu, ze kterého lze stavět. Při dobrém architektonickém plánu snad tedy lze ostrovy ještě zachránit. V takovém případě bude do vyšších “pater” nutné přemístit také veškerou infrastrukturu, budovy, doplnit nový ostrov o dostatek pojistných hrází a podobně.

Do finálního řešení už státu zbývá jen několik dekád. S rozhodnutím tedy není možné dlouho otálet. Odpověď na palčivou otázku však přinese teprve budoucnost.

Zajímá vás geografie? Přihlaste se ke studiu tohoto oboru na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

Zdroj:
fastcompany.com