Víte, že se speciální počítačový program učí číst staroegyptské hieroglyfy?

Přeložit si text například z čínštiny do libovolného jazyka pouhým zkopírováním úryvku do automatického překladače může sice přinášet jazykově úsměvné výsledky, ale nemálo lidí neznalých cizích jazyků si díky tomu bez problémů přečte například denní dávku zpráv ze světa. Co ale zkusit překlad z jazyka, kterým už tisíce let nikdo nemluví? Jazyka, který místo písma používal speciální piktogramy?

Technologičtí giganti se už řadu let předhánějí ve vývoji nejrůznějších nástrojů věnujících se převodu textů mezi jazyky. Také díky rozsáhlým vstupním datům od uživatelů se v čele tohoto odvětví pohybují obecně rozšířené a dostupné technologie z autorských dílen nadnárodních korporací, jako je například Google. A právě tato firma se rozhodla zaměřit jeden ze svých překladačů na staroegyptské hieroglyfické písmo.

Strojový překladač je dostupný zdarma a dostal název Fabricius. Jedná se prozatím spíše o experiment. Stránka je dostupná v angličtině a arabštině. 

Problémem je, že na rozdíl od klasického překladače máme k dispozici daleko omezenější množství vstupních dat. Mnohé dochované texty jsou neúplné nebo špatně čitelné. Práce s již neexistujícím jazykem, který ale rovněž prošel mnohasetletým vývojem a nemá tak jednotnou formu, je tak samozřejmě velmi složitá. 

Právě s tím ale může nový pozoruhodný program pomoci. Vyplnit chybějící místa. Pokud se podaří databázi textů dostatečně zásobit daty, měl by se program navíc umět sám učit a zlepšovat. 

Ačkoli se jedná o strojový překladač, Google si vzal na bedra ještě malinko širší úkol. První proklikávání stránek vás vlastně spíše seznamuje se základy hieroglyfického písma. Posléze umožní nahrávat obrázky hieroglyfických textů a pomocí speciálního studia se je snaží pomoci dešifrovat.

Další úspěch a budoucí užitečnost nového nástroje z dílny Google tedy momentálně závisí na tom, jak se bude dařit naplňovat databázi autentickými texty. Postupem času by se ale mohlo jednat o přínosného pomocníka všem, kdo nad starodávnými texty dosud bádají v příšeří studoven, odkázáni na omezený textový vstup a to, co se učencům podařilo zjistit za použití tradičních metod.

 

Zajímá vás aplikace moderních digitálních technologií v praktickém životě? Přihlaste se ke studiu na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

 

Obrázek: Pixabay

Zdroj: BBC