Výzkum na ZČU – 1. RICE

Univerzity jsou od nepaměti nejen centry vzdělání, ale také pokroku, vývoje a výzkumu. Nejinak tomu je i na Západočeské univerzitě v Plzni. Proto přijměte naše pozvání a v připravované minisérii článků Výzkum na ZČU nahlédněte za zavřené dveře laboratoří jednotlivých výzkumných center na ZČU.

Naše první návštěva povede do RICE – Regionálního inovačního centra elektrotechniky, unikátního výzkumného centra Fakulty elektrotechnické ZČU. RICE propojuje teoretický a aplikovaný výzkum v šesti hlavních výzkumných aktivitách:

• Nové koncepce pohonů a pokročilé technologie pro dopravní techniku
  • Materiálový výzkum
  • Řídící systémy pro dopravní techniku a energetika
  • Energetika a průmyslové systémy
  • Diagnostika a zkušebnictví
  • Matematické modelování a výpočty

Co vše se skrývá pod těmito výzkumnými aktivitami, jaké je jejich využití a mnoho dalšího se dozvíte v prezentačním videu RICE.

Občas se může zdát, že vědecké zkoumání je na hony vzdálené našemu běžnému životu. Jak jste ale viděli ve videu, není tomu tak! Kromě spolupráce s elektrotechnickým, energetickým či dopravním průmyslem zaznamenalo RICE i dva výrazné úspěchy v trochu netradičních oblastech.

Prvním z nich je vývoj chytrých hasičských obleků, které jsou vybaveny čidly, a dokážou tak kontrolovat fyziologické funkce hasiče, jeho pohyb i dění kolem něj. Jak fungují tyto unikátní obleky se můžete podívat v reportáži České televize.

Další úspěch RICE vás překvapí asi ještě více, jedná se totiž spolupráci při restaurování Třebechovického Proboštova betlému. Jak se podíleli výzkumníci RICE na rekonstrukci této národní kulturní památky se dozvíte ve videu.

iko-2Bavilo by vás být vědcem a výzkumníkem? Koho ne!

K vědecké kariéře ale vede dlouhá cesta, a tak neztrácejte ani vteřinu a podívejte se, jaké možnosti studia vám Fakulta elektrotechnická ZČU nabízí.