zVĚDAvosti: ZÁPADOČESKÉ INOVACE VE SLUŽBÁCH SVĚTOVÉ VĚDY

Znáš Katherine? A víš, co dělá v CERNu? Ne, toto není bulvár! Ve skutečnosti se bavíme o částicové fyzice, respektive o detekci ionizujícího záření.

Katherine je totiž nový typ pixelového detektoru částic, který vyvinul Petr Burian a jeho kolegové z Regionálního inovačního centra elektrotechniky Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze. Jaké jsou přednosti tohoto detektoru? Jak se ocitl v CERNu (Evropská organizace pro jaderný výzkum)? A proč detektor dostal dívčí jméno?

Na tyto i další otázky ti v následujícím videu odpoví vědec Petr Burian, který stál přímo u zrodu Katherine. A jako bonus získáš několik zajímavých tipů, jak se stát vědcem s mezinárodní působností. Tak neváhej a mrkni se na to!

Zajímá tě elektrotechnika? Baví tě vymýšlet zlepšováky? Líbilo by se ti pracovat v oboru inovací? Udělej první krok: přihlas se ke studiu na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a uč se třeba právě od Ing. Petra Buriana, Ph.D!