Z astronomického hlediska to bude mimořádný jev, Země zastíní měsíční kotouč na dobu delší než tři hodiny. Nejdelší zatmění Měsíce za posledních 581 let nastane v pátek 19. listopadu. Potrvá 3 hodiny, 28 minut a 23 sekundy.
O aktuálním zatmění Měsíce si můžete přečíst zde: Vzhlédněte k obloze, čeká nás částečné zatmění Měsíce.
Pokud v noci ze čtvrtka 18. na pátek 19. listopadu 2021 vzhlédnete k nebi, uvidíte zatmění Měsíce neboli krvavý úplněk. Nejlépe a nejdéle pozorovatelné bude zatmění ze Severní Ameriky, oblasti Tichomoří a východní Sibiře. Pokud vám úplné zatmění Měsíce náhodou unikne, máte šanci sledovat aspoň částečné, které bude viditelné kdekoliv a kdykoliv v průběhu noci v době, kdy se má Měsíc nacházet nad horizontem. Vesmírný jev tak můžete sledovat z mnoha míst po celém světě. Tady se můžete podívat na časy pro konkrétní místa po celém světě.
K zatmění Měsíce dochází, když se Slunce, Země a Měsíc ocitnou na přímce a měsíc je částečně nebo úplně zastíněn Zemí. Příčinou unikátně dlouhé doby nynějšího zatmění je to, že Měsíc se na své eliptické oběžné dráze pohybuje v téměř nejvzdálenějším bodě od Země.
Uvidíme zatmění i v Česku? Viditelné bude asi jen krátce za rozbřesku. A samozřejmě jen v případě příznivého počasí. V Praze a ve Středočeském kraji by měl být viditelný jeho počátek od 7:02 do 7:18 SEČ. Přesný čas v místě, kde budete jev pozorovat, naleznete ZDE. Delší částečné zatmění Měsíce mohli lidé vidět naposledy 18. února 1440 a příští, co do trvání srovnatelný úkaz, zažijí až 8. února 2669.