Vzhlédněte k obloze, čeká nás částečné zatmění Měsíce

Zatmění, ať už Měsíce nebo Slunce, je jedním z nejlépe pozorovatelných astronomických jevů. Jsme totiž schopní ho spatřit pouhým okem a v noci 28. října se na něj můžeme podívat všichni v České republice. Co se při zatmění děje?

Zatmění Měsíce nastává, pokud se Slunce, Země a Měsíc vyrovnají téměř do jedné přímky. Slunce je v naší Sluneční soustavě hlavním zdrojem světla a každý objekt, na který dopadá sluneční světlo, vrhá svůj stín. Ve chvíli, kdy jsou všechny objekty v jedné linii, nastává zatmění – jeden z objektů se schová do stínu toho dalšího.

Zatmění Měsíce může být trojího druhu: polostínové, částečné a úplné. My se v sobotu můžeme těšit na částečné zatmění, kdy bude část Měsíce přímo schovaná zemským stínem. Částečnému zatmění bude předcházet polostínové zatmění, které je hůře rozpoznatelné – Měsíc bude pouze o něco tmavší než jindy, jelikož na něj dopadá pouze polostín Země. Během úplného zatmění Měsíc prolétá plným stínem Země, a překvapivě v tuto chvíli „nezmizí“ z oblohy, ale zbarví se do ruda.

V minulosti zatmění Měsíce lidi děsilo. Jednotlivé společnosti si jej vysvětlovali různě. Například v Číně si mysleli, že je Měsíc pod útokem draka, který jej postupně požírá. Zároveň většinou po shlédnutí zatmění očekávali špatné události jako hladomor nebo válku. Nyní už víme, že se jedná o vcelku pravidelný a neškodný jev.

Jak můžete zatmění pozorovat?

Nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí se v noci 28. října ve správný čas podívat na oblohu. Pokud si chcete Měsíc lépe prohlédnout, využijte běžný dalekohled.

  • Zhruba ve 21:35 středoevropského letního času se začne Měsíc nořit do stínu Země.
  • Maximální fáze částečného zatmění nastane ve 22:14 a 4 vteřinách středoevropského letního času.
  • Ve 22:52 středoevropského letního času nastane konec částečného zatmění.

Pod zemským stínem bude schováno zhruba 13 % Měsíce, neočekávejte tedy zmizení např. poloviny Měsíce. Hledejte malé „vykousnutí“ z měsíčního disku.

Když už budete sledovat noční oblohu, zkuste na ní najít i Jupiter. Měl by být velmi blízko Měsíce. Více informací najdete na astronomickém informačním serveru České astronomické společnosti.

Kde všude bude zatmění viditelné?

Podívejte se na mapu částečného zatmění Měsíce. Uvidíme ho ze všech míst Evropy.

Tak vyrazte v noci ven a užijte si krásnou podívanou! 🙂

Zdroje:
Space.com – Lunar Eclipses 2023
Earthstoriez – Solar Eclipses in History and Mythology
Astro – Částečné zatmění Měsíce 28. října 2023
Astro – Zatmění Měsíce
Foto: vygenerováno pomocí AI

V roce 2021 bylo nejdelší úplné zatmění Měsíce v našem století. Z České republiky bylo však viditelné jen chvíli a jen z některých míst.