Data v ohrožení

Žijeme v době digitalizace – ustupujeme od uchovávání dokumentů v papírové podobě a naopak stále častěji schraňuje data v podobě elektronické. Málokdo z nás má ještě například papírová fotoalba, obvykle ukládáme fotografie v paměti počítače, cloudu nebo je sdílíme jiným způsobem. Podobně jsme na tom třeba s fakturami, zvláště pokud nakupujeme online, výplatními páskami či smlouvami. Všechny tyto dokumenty postupně přesouváme z papírových šanonů do složek v našem počítači, tabletu nebo telefonu.

Problém ale nastává v okamžiku, kdy se nachýlí životnost našich elektronických zařízení nebo nám již nadále nevyhovuje jejich funkčnost. V tuto chvíli si nejenom musíme pořídit zařízení nové, ale také zodpovědně naložit s tím starým, které je navíc plné našich osobních, často důvěrných, dat.

Co tedy se starým zařízením? Je-li v dobrém stavu, proč se jej ještě nepokusit zpeněžit. Této možnosti využívají mnozí ekonomicky uvažující uživatelé, o čemž se můžeme přesvědčit na internetových bazarových serverech jako aukro.cz, bazos.cz, sbazar.cz či eBay. Rozhodneme-li se pro tuto možnost, je zásadní správně naložit s daty, které jsou na záznamovém médiu. Těch je několik typů: pevný disk (HDD), SSD, paměťové karty či interní paměť zařízení (flash).

Zápis dat na pevný disk (HDD) probíhá na magnetický povrch disku (tzv. plotnu). Zápis zjednodušeně probíhá v “0” a “1”. Co se ale děje s daty, když je smažeme? Zmizí nadobro? Pokud data smažeme, do tabulky MFT (dříve používaná FAT tabulka) se zapíší informace o tom, že prostor (clustery) jsou volné. Reálná data však na diskové plotně zůstávají.

JAK TEDY OCHRÁNIT VLASTNÍ DATA PŘI PRODEJI?

  1. Při prodeji zařízení (počítač, notebook) pevný disk vymontujeme a nebudeme jej prodávat. Velkou nevýhodou této možnosti je však výrazné snížení ceny při prodeji.
  2. Data na pevném disku několikrát přepíšeme jinými nedůležitými daty.
  3. Použijeme specializovaný software pro likvidaci dat na pevném disku, např. Active@ KillDisk, Eraser a další.
  4. Obrátíme se na specialisty, kteří se likvidace dat věnují. Ti vyberou vhodný způsob likvidace dat – mechanickou nebo chemickou likvidaci, výmaz dat v magnetické peci či vícenásobný přepis dat.

Nezapomeňte tedy přistupovat  zodpovědně i ke svým digitalizovaným dokumentům a chraňte svá data!


iko-2

Zajímají vás informační technologie a chtěli byste, aby se staly zdrojem vaší obživy? Studium na ZČU vás na to skvěle připraví. Nabízí se hned několik možností:
– Láká-li vás profesní dráha programátora, bude pro vás tím pravým informatika a výpočetní technika na Fakultě aplikovaných věd.
– Nebo byste chtěli o technologiích raději učit? Pak se podívejte na nabídku Katedry výpočetní a didaktické techniky Pedagogické fakulty ZČU.