Většina evropských jazyků je indoevropského původu. Od konce 18. století je nejrozšířenějším jazykem v Evropě (jak geograficky, tak počtem rodilých mluvčí) ruština, která v této roli vystřídala francouzštinu. Podle statistik rodilých mluvčí mluví přibližně 150 milionů Evropanů denně rusky, následuje němčina (asi 95 milionů), angličtina a francouzština (po 65 milionech), italština (60 milionů), španělština a polština (po 40 milionech), ukrajinština (30 milionů). A který cizí jazyk studují Evropané nejčastěji? Vede angličtina, následovaná němčinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou a španělštinou.
Přemýšlíte jak nejlépe oslavit jazykovou rozmanitost? Procvičte si rozpoznávání cizí řeči a poznejte Jakým jazykem se mluví? v poslechové hře Evropského dne jazyků! Anebo si v našem kvízu projděte deset zajímavých výrazů, které mají neobvykle poetický význam. Ten vám rádi prozradíme, ovšem trochu si vás dovolíme potrápit s výběrem jazyka, ze kterého slovo pochází. V odpovědi se dozvíte zajímavé informace o daném jazyce. Pro zajímavost uvádíme jako bonus drobnou ukázku, která je překladem známé monty-pythonovské hlášky: “Moje vznášedlo je plné úhořů”.
foto: Autor: Urion Argador (Urion Argador) [1]. Vectorization: Chabacano from Image:Europe continents.svg by Júlio Reis – Vectorization of Image:Europa-Lingvoj–RS2006030842.jpg, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1763916