Evropský den jazyků

Na území Evropy se vyskytuje asi 225 domorodých jazyků, což jsou asi 3 % celkového počtu jazyků na světě. Jazykovou rozmanitost starého kontinentu připomíná 26. září Evropský den jazyků (European Day of Languages).

Většina evropských jazyků je indoevropského původu. Od konce 18. století je nejrozšířenějším jazykem v Evropě (jak geograficky, tak počtem rodilých mluvčí) ruština, která v této roli vystřídala francouzštinu. Podle statistik rodilých mluvčí mluví přibližně 150 milionů Evropanů denně rusky, následuje němčina (asi 95 milionů), angličtina a francouzština (po 65 milionech), italština (60 milionů), španělština a polština (po 40 milionech), ukrajinština (30 milionů). A který cizí jazyk studují Evropané nejčastěji? Vede angličtina, následovaná němčinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou a španělštinou.

 

Přemýšlíte jak nejlépe oslavit jazykovou rozmanitost? Procvičte si rozpoznávání cizí řeči a poznejte Jakým jazykem se mluví? v poslechové hře Evropského dne jazyků! Anebo si v našem kvízu projděte deset zajímavých výrazů, které mají neobvykle poetický význam. Ten vám rádi prozradíme, ovšem trochu si vás dovolíme potrápit s výběrem jazyka, ze kterého slovo pochází. V odpovědi se dozvíte zajímavé informace o daném jazyce. Pro zajímavost uvádíme jako bonus drobnou ukázku, která je překladem známé monty-pythonovské hlášky: “Moje vznášedlo je plné úhořů”.

 

foto: Autor: Urion Argador (Urion Argador) [1]. Vectorization: Chabacano from Image:Europe continents.svg by Júlio Reis – Vectorization of Image:Europa-Lingvoj–RS2006030842.jpg, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1763916