Hádanka – Poznej vynález (6. díl)

Dnes tu máme další vynález, který používáme v podstatě každý den!

Nápovědy:

Podle starých patentních listin po roce 1820, ale první pokusy s principem tohoto vynálezu datujeme již do roku 1802.

O prvenství se dodnes mezi historiky vedou spory. Princip představil již v roce 1802 britský chemik a experimentátor Humphrey Davy (17. prosince 1778, Penzance – 29. května 1829, Ženeva) , ale v podobě, kterou máme na mysli, bývá první označován hodinář a vynálezce Heinrich Göbel (20. dubna 1818 Springe u Hannoveru, Německo – 4. prosince 1893 New York, USA). Nejznámější jméno ve spojení s tímto vynálezem je Thomas Alva Edison (11. února 1847, Milan, Ohio, USA – 18. října, 1931 West Orange, New Jersey, USA) , ale dnes již víme, že mu nepatří prvenství, ale spíše zásluhy za zdokonalení a uvedení na trh.

Prakticky byl poprvé použit roku 1854 v New Yorku.

Je to zařízení k přeměně elektrické energie na světlo.

Skládá se z vlákna (původně ze zuhelnatělého bambusu) , jenž je umístěno ve skleněné baňce, ze které je vyčerpán vzduch.

Slož si obrázek:

Žárovka

Vynálezce Göbel si vysloužil zákaz pokusů s elektrickým ohněm. Sousedé se báli silného světla a často volali hasiče na ´´dům zapálený´´.

https://www.lighting.philips.cz/consumer/advice-on-lighting-ideas/historie-zarovky-od-edisona-po-led-zarovky
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BD%C3%A1rovka
https://www.denik.cz/veda-a-technika/pred-140-lety-si-dal-edison-patentovat-zarovku-byt-ji-zrejme-nevynasel-20191021.html
http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/casopis/tema/cesta-zarovky-historii--16441
https://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Alva_Edison

Zajímá tě technika, vynálezy, patenty, energie a elektrotechnika? Studuj na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.