Jaká byla blízká historie – Skanzeny

Odkud čerpat inspiraci při našem zkoumání pro současný i budoucí svět? Přece z naší minulosti! Historie a vědní obory s ní spojené nám pomáhají odhalovat znalosti a dovednosti našich předků, z nichž se můžeme poučit pro naše aktuální bádání.

Například některé technologické postupy byly známy už od pradávna, jen se v průběhu času vyvíjely a zdokonalovaly – lidská síla byla nahrazena strojem, byly vyvinuty dokonalejší materiály a mechanismy, ale veškeré obměny a vylepšení vycházely z již vyzkoušených a ověřených metod.

O stavebních dovednostech našich předků se můžeme na vlastní oči přesvědčit ve skanzenech, muzeích v přírodě, jejichž expozice se nachází pod širým nebem. Hledáte-li vhodný tip na jednodenní podzimní výlet, návštěva skanzenu může být tím pravým!

Mlýnské kolo a vnitřek mlýnice ve skanzenu Oberpfälzer Freilandmuseum Neusath-Perschen

Poznáte plodinu na fotografii?

V blízkosti Plzně můžete navštívit několik skanzenů.

• Skanzen Vysoký Chlumec – Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, který je od Plzně vzdálen přibližně 115 km a 1,5 hodiny autem. Naleznete zde budovy datující od 17. století do počátku 20. století. Stavby byly na svém původním místě rozebrány a přeneseny do skanzenu. V konečné fázi zde bude 20 až 25 objektů, technickou zajímavostí expozice je vodní pila. Podrobnosti a další informace naleznete na webových stránkách.

• Oberpfälzer Freilandmuseum – Muzeum ve volné přírodě Neusath-Perschen není sice v České republice, ale je od Plzně pouze 115 km a po dálnici do něj dojedete za hodinu a čtvrt. Muzeum nabízí až 50 budov z období posledních 300 let. Skanzen počítá i s českými návštěvníky, k dispozici je propagační leták v češtině (PDF). Nejzajímavějšími technickými exponáty jsou funkční vodní mlýn a nákladové nádraží s dobovými váhami a měřidly. Vzhledem k blízkosti k České republice se stavby i jejich interiéry až na drobnosti, například dekorace či nápisy, neliší od těch našich. Více o muzeu naleznete na webových stránkách.

• Skanzen Chanovice – Skanzen lidové architektury jihozápadních Čech je od Plzně vzdálen hodinu cesty a přibližně 60 km. V expozici naleznete stavby z okresů Klatovy, Plzeň-jih, Rokycany a Domažlice, odkud bylo převezeno 20 ohrožených objektů. Některé se již vystavují, další zatím čekají v depozitářích muzea. Podrobnosti naleznete na webových stránkách obce.

iko-2Zajímáte se o historii? Podívejte se na nabídku Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, pod kterou patří katedra historie, nebo na Filozofickou fakultu, na které najdete katedru historických věd.