Dny vědy a techniky opět v Plzni aneb Věda je zábava!

Druhý víkend v září opět přinese do Plzně populární akci, oblíbenou mezi dětmi, rodiči i širokou veřejností. Dny vědy a techniky, které pořádá Západočeská univerzita v Plzni, to jsou dva dny plné zábavy a hrátek s vědou v centru města. V pátek 8. a v sobotu 9. září se pod věží plzeňské katedrály a před Západočeským muzeem rozprostře 35 stánků, v nichž budou vědci ze ZČU provádět netradiční experimenty a vědecká „kouzla“.

Návštěvníci si můžou řadu věcí sami vyzkoušet a zjistit, že za oněmi „kouzly“ se skrývají základní fyzikální zákonitosti, které provázejí jejich každodenní život a o nichž třeba ani neměli tušení. Už názvy některých expozic zní velmi slibně: Cesta do minulosti v čase a prostoru, Fyzikální kratochvílení, Město versus divočina, Mozková herna, Staň se digitálním detektivem!, Zachraň základnu na Antarktidě!, Živá archeologie a mnohé další.
Budete moci obdivovat třeba novou studentskou formuli, za pomoci náhlavního displeje Oculus Rift se nechat vtáhnout do virtuálního světě nebo ovládat robotického slona postaveného z lega. Zajímá vás, jakou máte kapacitu plic, nebo jakou sílu dokážete vyvinout při stisku? Na Dnech vědy a techniky si můžete nechat změřit váš biopotenciál a tělesnou kondici. Vyzkoušíte si také počítačové modelování, chytrý hasičský oblek a za pomoci astronomického dalekohledu můžete pozorovat sluneční aktivitu. Kromě technických a přírodovědných odvětví se zde představí také další obory, například zdravotnické, ekonomické a umělecké.

Hravou formou si zkusíte naplánovat rozvoj území města Plzně, můžete si nechat změřit tlak, zkontrolovat ostrost zraku či vyzkoušet si, jak probíhá filmová animace. Pro nejmenší jsou připraveny tvůrčí dílny, zájemci se mohou přihlásit na exkurzi do plzeňské teplárny.

Dny vědy a techniky 2017
nám. Republiky a prostor před Západočeským muzeem