Když se fyzik pustí do muziky…

…tak můžeme očekávat originální řešení. Třeba elektrickou kytaru pracující s principem světelné závory! Podívejte se na prezentaci PhDr. Pavla Kratochvíla ze Dne otevřených dveří Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

Jak to celé funguje?

Nejdříve si představíme, jak funguje světelná závora. Světelná (optická) závora se skládá ze dvou hlavních částí: ze zdroje světla a čidla. Využívá se především v zabezpečovacích systémech, když se světelný paprsek přeruší, spustí se alarm. V našem případě je optická závora připojena přes zesilovač k reproduktoru. Po přerušení zdroje světla reproduktor vyskočí nahoru. Pokud přerušíme laser dostatečněkrát (alespoň 20x za sekundu) vzniká zvuk.

Máš nějaký další nápad, jak využít vědu při výrobě hudebního nástroje? Poděl se o to s námi v komentářích :-).

iko-2Máš rád fyziku? Podívej se na nabídku Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, pod kterou patří i oddělení fyziky, nebo na Fakultu aplikovaných věd, na které najdeš katedru fyziky. Na Západočeské univerzitě v Plzni můžeš studovat i hudební výchovu – na katedře hudební kultury Fakulty pedagogické.