Kuriózní experimenty: Led jako ochrana před mrazem

Většina stromů odkvetla, koruny jsou obsypány plody. Jaro přišlo a odešlo dřív, než bývalo obvyklé. Pomalu si zvykáme na to, že stromy začínají kvést v únoru. Jenže zima se někdy nerada vzdává a předčasně rozkvetlému stromu dokáže svou mrazivou rukou zasadit smrtelnou ránu. A tak si nejen sadaři a zahrádkáři, ale i někteří vědci začali klást otázku: jak ochránit předčasně rozkvetlý strom před mrazem, když se zima náhle vrátí? Odpověď je překvapivá – pokryjte ho ledem!

Jens Wünsche z univerzity v Hohenheimu přišel s nápadem využít v sadařství fyziku – konkrétně tedy fakt, že při změně skupenství z kapalného na pevné dochází k uvolňování tepla. Nad stromy nainstaloval síť podobnou systému zavlažování trávníku, která má za úkol koruny v kritickém období průběžně stříkat vodou. Při náhlém poklesu teplot voda na stromech zmrzne, přičemž se zbytkové teplo dostane ke květům a pupenům, které tím pádem netrpí tolik jako při holomrazu. Ve stříkání stromů je však třeba vytrvat, aby ledová vrstva postupně rostla a v důsledku změny skupenství se neustále uvolňovalo teplo.

Vzhledem k současnému stavu klimatu považuje Wünsche svůj nápad za zajímavé řešení pro sadaře, kterým by instalace takové zavlažovací techniky mohla v kritickém období zachránit výnosy. Otázkou však zůstává, nakolik je takové řešení funkční v souvislosti s dalším nepříjemným fenoménem, který s sebou přinášejí současné změny klimatu, totiž se stále větším nedostatkem vody.

 

Zdroj: www.wissenschaft.de