Kuriózní experimenty: Pavouci na tripu

Co se stane, když zdrogujete pavouka? Začne vytvářet chaotické pavučiny. Víme to díky farmaceutovi Peteru Wittovi, který krátce po druhé světové válce provedl několik pokusů na pavoucích, jimž podal různé typy drog – mj. i LSD.

Tato droga způsobuje u lidí při dlouhodobém užívání podobné projevy jako schizofrenie. A tak se neurologové začali ptát: Je možné, že by u schizofreniků byly v těle dlouhodobě přítomny látky podobné LSD, které by byly z jejich těla vylučovány močí? Netrvalo dlouho a na řadu přišel další experiment s pavouky. Tentokrát jim však byla místo drogy podána lidská moč, a to jak od zdravých jedinců, tak od pacientů trpících schizofrenií. Vědci přitom pozorovali, jaký vliv bude mít lidská moč na kvalitu spřádání pavoučích sítí. Ale experiment nevyšel… Jakmile totiž pavouci moč poprvé okusili, okamžitě se od ní pečlivě očistili a pro příště se jakémukoli dalšímu kontaktu s ní vyhnuli. 🙂

Fascinuje vás říše živočichů a rostlin? Chtěli byste také provádět zajímavé experimenty v oboru biologie? Přihlaste se ke studiu v Centru biologie, geověd a envigogiky na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni!

 

Zdroj: www.spektrum.de