Kuriózní experimenty: Škvor – náš vzor!

Věděli jste, že škvoři mají křídla? Skutečně je to tak! Že jste si jich nikdy nevšimli? To bude tím, že škvor dokáže svoje křídla sbalit natolik dokonale, že je na jeho těle prakticky nezaznamenáte. Je totiž mistr v origami. Díky jedinečné technice skládání jsou jeho křídla po rozbalení desetkrát větší než ve složeném stavu. A právě tato dovednost upoutala vědce natolik, že podle škvořích křídel vytvořili koncept, který může ovlivnit jak náš každodenní život, tak třeba vesmírný program.

Tým vědců z ETH Zürich a z Purdue University ve West Lafayette v rámci své studie důkladně prozkoumal stavbu a funkci škvořích křídel a následně vytvořil jejich počítačový model. Zjistil přitom, že základem ideálně pracujícího křídla je elasticita skladů, které mohou fungovat zároveň jako tažné pružiny i jako pružiny zatížené krouticím momentem. To je možné díky speciální substanci – vláknitému proteinu resilinu, což je nejpružnější známý materiál.

Na základě těchto poznatků vědci následně sestrojili skutečný model škvořího křídla. S pomocí 3D tiskárny vytvořili části z pevných plastových destiček, které jsou vzájemně propojeny elastickou umělou hmotou tak, že perfektně kopírují strukturu i funkci škvořího křídla. Díky tomu je umělé křídlo v rozloženém stavu stabilní, ale jakmile na něj člověk klepne, dokáže se samo složit.

Zatím se jedná pouze o prototyp, ovšem už teď se nabízí celá řada zajímavých možností jeho použití – od elektronických součástek po solární plachty družic a vesmírných sond, které by se díky tomuto systému daly transportovat v mnohem kompaktnější podobě a zároveň by k jejich rozbalení a složení nebyl zapotřebí žádný složitý a energeticky náročný mechanismus.

Kromě toho by mechanismus škvořího křídla našel uplatnění i v každodenním životě – např. u map, příbalových letáků či stanů, tj. všude tam, kde potřebujeme danou věc rozložit a následně zase složit do původního tvaru. Uznejte sami, nebylo by krásné, kdyby všechny tyto věci získaly kompaktnější tvar a navíc se dokázaly poskládat samy?

V následujícím videu se můžete podívat, jak prototyp umělého škvořího křídla funguje:

 

 

Zdroj: Science doi: 10.1126/science.aap7753; obrázky: www.ethz.ch