Na dně oceánu vyroste Proteus, největší podvodní laboratoř na světě

Aquanaut Fabien Cousteau a průmyslový designér Yves Béhar připravují projekt na výstavbu největšího podvodního výzkumného střediska na světě, které má být obdobou Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Proteus, modulární laboratoř o ploše 1219 čtverečních metrů, bude umístěn téměř 20 metrů pod hladinou Karibského moře u pobřeží Curaçao a poskytne základnu až pro 12 výzkumných pracovníků a vědců.

Přestože oceány pokrývají 71% povrchu planety Země, odhaduje National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), že lidé prozkoumali pouze asi 5% a zmapovali méně než 20% světových moří. “Průzkum oceánu je pro přežití lidstva 1000krát důležitější než průzkum vesmíru. Je to náš systém podpory života,” řekl Fabien Cousteau (syn filmaře Jean-Michel Cousteau a vnuk Jacques-Yves Cousteau) v rozhovoru pro CNN. Proteus se zaměří na výzkum vlivu klimatických změn na oceány, poznání nových mořských živočišných druhů nebo výzkum v oblasti medicíny.

Podle původních návrhů bude stanice sestávat z dvoupodlažní kruhové struktury připojené k mořskému dnu pomocí čtyř pilotů. Uvnitř budou mít výzkumníci kromě laboratoří k dispozici také své soukromé kajuty, podvodní skleník pro pěstování rostlin nebo mořský bazén s přístupem do oceánu. Vodní výzkumné středisko bude využívat větrnou a sluneční energií, stejně jako tepelnou energii oceánu (ocean thermal energy conversion). Tento proces využívá k tvorbě elektřiny rozdíly v teplotě vody u hladiny a dna oceánu. Proteus umožní vědcům provádět nepřetržité noční a denní potápění, aniž by potřebovali hodiny dekomprese mezi ponory. Stejně jako kosmonauti ve vesmíru mohou zůstat pod vodou celé dny nebo týdny. Aquanauti se ale také budou muset vypořádat především s dlouhou sociální izolací, vlhkostí, nedostatkem světla a nedostatkem pohybu.

Jediným podvodním stanovištěm na světě je v současné době 121 metrů čtverečních veliký Aquarius Reef Base na Floridě, který byl postaven v roce 1986 a od té doby je v provozu. Nově navržený Proteus bude se svými 1219 metry čtverečních výrazně větší. Plánovaná výstavba měla trvat 3 roky, ale již teď je zpožděna pandemií koronaviru Covid – 19.

 

zdroje:

CNN https://edition.cnn.com/style/article/proteus-designs-underwater-space-station-research-center-scn/index.html

dezeen https://www.dezeen.com/2020/07/22/proteus-underwater-architecture-yves-behar/

foto:

Courtesy Proteus/Yves Béhar/Fuseproject