Víte, že Vikingové pohřbívali některé válečníky s deskovými hrami?

Vikingové byli po čtyři staletí postrachem rozlehlé části Evropy. Možná nás proto překvapí, že jednou z jejich kratochvil byly deskové hry. Ty si s sebou někteří dokonce odnesli na onen svět.

Známe je jako obávané válečníky, kteří na přelomu prvního a druhého tisíciletí našeho letopočtu ovládali zejména sever Evropy a svou stopu zanechali také na severu Ameriky. Víme ale rovněž, že v této společnosti měly svá práva i ženy nebo že král byl volen a neměl neomezenou moc. 

Při archeologických výzkumech se našly také figurky, desky a kostky ke hrám. Například nedávné terénní práce na Orknejských ostrovech odkryly vikingská pohřebiště, kde byli Vikingové pohřbeni v lodích. Součástí jejich výbavy byly také komponenty z deskových her.

Hra podle vědců ukazovala na status pohřbeného a měla vzdát hold jeho dovednostem, zdatnosti a celkové připravenosti pro boj a veškeré budoucí výzvy, včetně vstupu do zásvětí. Odborníci se domnívají, že Vikingové přibalovali mrtvým hry na cestu na onen svět proto, aby se jimi zabavili a nevraceli se na tento svět strašit živé.

Zřejmě nejznámější vikingskou hrou byl hnefatafl, v překladu “králův stůl” či “králova deska”. Představoval nejen zábavu, ale učil i strategickému myšlení. Ústředním tématem byla pochopitelně bitva a boj o moc.

Hnefatafl vznikl pravděpodobně ve 4. století našeho letopočtu. Vrcholného zájmu dosáhl kolem roku 1100, kdy byly v Evropě na vzestupu šachy, které ji postupně vytlačily. Přesto se některé varianty hrály minimálně do osmnáctého století – pravidla sámské variace hry zvané “tablut” zaznamenal Carl Linné v roce 1732.

Hnefatafl je asymetrická hra, což znamená, že soupeři nemají stejné výchozí podmínky. Nejznámější varianta hrací desky má 11×11 polí. Uprostřed stojí král, obklopen družinou dvanácti věrných figur. Armáda soupeře obkličuje královskou družinu ze 4 stran (čtyři skupiny po šesti, celkem 24 rovnocenných figurek) a snaží se zajmout krále. Král se snaží zachránit únikem na jedno z rohových polí.

Pravidla se v průběhu staletí měnila a měla celou řadu variant. Na mnoha pohřebištích byla v rámci sady na hnefatafl objevena také hrací kostka, která se používala jen v některých z nich. Jednu ze známějších variant se můžete naučit i vy:

 

Pokud vládnete angličtinou, můžete si hru vyrobit podle návodu ve videu:

 

A jednu z verzí hnefataflu si můžete zahrát i online, pokud jste dva, neboť hra neposkytuje automatického soupeře).

 

Zajímá vás archeologie? Přihlaste se ke studiu na Katedře archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.

 

Zdroje:

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com/

www.dailymail.co.uk

 

Foto: Pixabay.com