PC konektory

S počítačem, laptopem, tabletem či chytrým telefon pracujeme dennodenně. Mnohokrát za den k telefonu připojíme sluchátka či nabíječku, k laptopu myš, flashku nebo externí disk. Všechna tato zařízení zapojujeme díky konektorům, které jsou společně s kabely prostředníky, jejichž úkolem je obstarávat tok informací mezi zařízeními.


By Cory Doctorow [CC BY-SA 2.0] via flickr.com

Zapojit správně kabely do počítače bývá ale někdy pěkná fuška… Přiznejme si, kdo z nás někdy zoufale neseděl před počítačem ve změti kabelů a nehledal tu správnou “díru”. Výrobci elektronických zařízení se snaží těmto situacím předcházet, proto konektory odlišují barevně a tvarově. Jako další usnadnění nám nabízejí univerzální konektory. Příkladem může být USB C, který známe třeba z mobilních telefonů – zvládá rychlý datový přenos (až 10 Gb/s), má velké napájecí schopnosti (až 20 V, 5 A), přenáší obraz a zvuk, ale hlavně… Je oboustranný, takže jej nelze zastrčit špatně! A tím jistě ušetří mnoho vzteklých chvilek uživatelům na celém světě.

File:LeTV X600 USB Type C port.jpg
By Ilya Plekhanov (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Opusťme teď ale mobilní telefony a vrhněme se, z hlediska četnosti portů, na složitější zařízení – takový stolní počítač má portů hned několik. Tak schválně, víte, jak se jednotlivé konektory a porty jmenují. Zkuste náš kvíz!

 

Kvíz - PC konektory

Věříte si, že znáte typy konektorů? Otestujte se v našem kvízu!