Hádanka – Poznej vynález (9. díl)

Dnes se podíváme na vynález důležitý pro vývoj reprodukované hudby!

Nápovědy:

V prosinci 1877.

Francouzský básník a vynálezce Émile-Hortensius-Charles Cros (1. října 1842, Fabrezan - 9. září 1888, Paříž) uložil v dubnu 1877 dopis s popisem vynálezu a návodem k sestrojení, ale nikdy jej nerealizoval. Za autora vynálezu je tedy považován vynálezce a podnikatel Thomas Alva Edison (11. února 1847, Milan, Ohio, USA – 18. října, 1931 West Orange, New Jersey, USA).

Byl předveden na pařížské Akademii věd v únoru 1878.

Je to přístroj schopný reprodukovat zaznamenaný zvuk.

Skládá se z kovového válečku s vysoustruženou spirálovou drážkou, která vede jehlu a kovového trychtýře, který zesiluje zvuk.

Slož si obrázek:

Tento obrázek je trochu náročnější! Dílky skládanky totiž mohou být náhodně otočeny. Pokud chcete dílek otočit, najeďte kurzorem myši na něj a poté postupně točte kolečkem myši, dokud nebude dílek orientovaný tak, jak potřebujete.

Fonograf

Při předvádění fonografu v únoru 1878 na pařížské akademii byl Edisonův zástupce považován za podvodníka a břichomluvce.

Zajímají tě vynálezy a přístroje, které souvisejí s hudbou a kulturou? Studuj na katedře hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.