Projektové dny Západočeské univerzity v Plzni

Zajímá vás věda, experimenty a pokusy? Pak jste na správné adrese! Západočeská univerzita v Plzni připravila do nového projektu Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji 39 témat a projektových dnů pro střední, základní i mateřské školy. A co můžete vyzkoušet s námi?

Připravili jsme pro vás dva projektové dny plné aktivit. Který se vám líbí?

Hlavolámání

(2. stupeň ZŠ)

Trénink logického myšlení, prostorové představivosti, jemné motoriky a kreativity prostřednictvím řešení logických hádanek, rébusů, hlavolamů z různých materiálů apod. Program je koncipován jako zábavná soutěž mezi týmy, zároveň je kladen důraz na rozvoj kooperativních dovedností díky nutnosti týmové spolupráce při řešení jednotlivých zadání.

Bav se vědou

(1. stupeň ZŠ)

I věda může být zábava! Co si vyzkoušíte? Třeba Plasmaball! Jak je možné, že se můžeme koule dotknout, i když je v ní obrovské napětí? Proč necítíme účinky proudu? A proč se výboje přitahují k naší ruce, když jí položíme na kouli? Uvidíte mnoho různých světelných i zvukových efektů, které vytváří vysokofrekvenční napětí v plynech. Chcete s námi pátrat po odpovědích?

Jak dlouho vydrží odpadky v lese? Aktivita s robotickou včelkou. I když se některé materiály přirozenou cestou rozloží poměrně rychle, u dalších se jedná o celá tisíciletí. Takové zbytky ovoce tedy v přírodě pochopitelně nadělají daleko méně škody než třeba PET láhve. Dokážete správně odhadnout, jak dlouho se bude v přírodě rozkládat žvýkačka nebo sklo? Ale pozor, ke správně odpovědi budeš ještě muset naprogramovat robotickou včelku BeeBot.

Oživ vybarvený obrázek s rozšířenou realitou! Chcete rozpohybovat vaše obrázky? Vyzkoušet si 3D omalovánky? Není to vůbec těžké! S aplikací Quiver zvládnete rozpohybovat třeba i hasičské auto nebo necháte vybuchnout sopku. Čím lépe omalovánky vybarvíte, tím lepší bude výsledný efekt. Vyrob si vlastní placku Výroba placky není žádná věda! Chce to jen nápad a trochu šikovnosti. A kdyby nebyl ani nápad, můžete si vybrat z našich vzorů nebo omalovánek.

Líbí se vám některý z našich projektových dnů a chtěli byste ho uspořádat na vaší škole. Dejte nám vědět na adresu Dominika.Strolena@plzensky-kraj.cz nebo jtrunece@rek.zcu.cz

Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji, reg. č.: CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0019021