Rychlé stroje na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni

Sestavit si rychlou motokáru, formuli nebo čtyřkolku během studia?
Studenti Fakulty elektrotechnické o tom vědí svoje. Ve spolupráci s Fakultou strojní totiž vznikají unikátní diplomové práce, na kterých se můžou podílet všichni milovníci rychlých strojů.

Jednou z těchto studentských prací je elektrická motokára třídy Superkart dosahující rychlosti až 240 km v hodině. Této rychlosti dosahuje díky návrhu trakčního motoru včetně planetové převodovky a návrhu výkonové elektroniky za použití moderních výkonových součástek. Motokára je ve finální fázi naprogramována, takže programátor dává motokáře život a nastavuje její konečné vlastnosti. Díky tomu má tento Superkart výkon až neuvěřitelných 140 kW.

Dalším zajímavým projektem je elektrická formule, na které studenti vyvíjejí výkonové měniče, baterii a řídicí jednotky. Studenti se dokonce mohou účastnit mezinárodních závodů, a reprezentovat tak Západočeskou univerzitu a bojovat o nejlepší umístění.

„V současné době pracujeme na osazení nového elektromotoru do motokáry pro půjčovny, jejíž výkon se tak zvýší až na 50 kW. Projekty jsou navíc velkým přispěním ke zlepšení životního prostředí a přispívají tak k ekologičtějším způsobům dopravy,“ říká Ing. Luboš Streit, Ph.D. z katedry výkonové elektroniky a strojů Fakulty elektrotechnické, který se na tomto studentském projektu od začátku podílí.

Okouzlili vás motokáry a elektromotory? Přihlaste se ke studiu na Katedře výkonové elektroniky a strojů Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.