Středověk jako na dlani

V dnešní době je možné ledasco – letět do Indie, posílat si videa s kamarády z celého světa nebo třeba během pár měsíců postavit dům. Také občas žasnete nad tím, jak složitý život měli naši předci, když jim nepomáhaly všechny dnes běžně dostupné zlepšováky?

Skutečný středověký život nám přiblíží projekt ArcheoCentrum Čechy-Bavorsko. Ten odstartoval začátkem tohoto roku díky spolupráci několika českých a bavorských univerzit a muzeí. Západočeská univerzita samozřejmě nemohla chybět! Na projektu se podílí filozofická a pedagogická fakulta.

Projekt ArcheoCentrum Čechy-Bavorsko má tři části, které směřují ke stejnému cíli: probudit zájem široké veřejnosti o společnou česko-bavorskou historii. Už teď můžeme těšit, protože:

  1. V Bärnau nedaleko Tachova vznikne ArcheoDílna s vybavenou laboratoří, výstavním prostorem a kancelářemi. Studenti se zde seznámí s metodou experimentální archeologie, a to i přímým pozorováním archeologů při práci.
  2. Veřejnost jistě zaujme bohatý doprovodný program: desítky seminářů, workshopů a přednášek. Ty se zaměří na společné česko-bavorské dějiny.
  3. A hlavně: v Bärnau vyroste jedinečný středověký dvůr Karla IV. Jestli si však stavbu dvora představujete podobně, jako je znázorněno na následujícím obrázku, pak jste na omylu.

Celý historický dvůr bude vystavěn tradičními středověkými technikami, jako kdyby vznikal přímo ve 14. století. Stavba dvora odstartuje již toto léto, k úplnému dokončení dojde až v horizontu 20 let. Návštěvníci budou moci pozorovat odborníky, kteří pomocí experimentální archeologie vykouzlí kopii středověkých kamenných domů. A co že je experimentální archeologie?

Experimentální archeologie zjišťuje pomocí pokusů výrobní procesy a způsob života lidí v průběhu dějin. Díky tomuto oboru vznikají kopie nástrojů a výrobků podle skutečných archeologických nálezů.

Více o ArcheoCentru Čechy-Bavorsko se můžete dozvědět v rozhovoru odvysílaném Českou televizí.

Zajímá tě archeologie a chceš se jí věnovat dlouhodobě? Mrkni na nabídku Katedry archeologie Filozofické fakulty ZČU. Třeba se během studia ocitneš na praxi právě v ArcheoCentru Čechy-Bavorsko!