Otázky, zda byla dřív slepice nebo vejce trápí lidstvo odnepaměti. Patří k nim také úvaha, jestli je zebra černá s bílými pruhy, nebo naopak. Možná vás překvapí, že i na toto téma se vedou seriózní vědecké výzkumy.
Pruhování každé zebry je unikátní, podobně jako třeba u lidí duhovka nebo otisk prstu.
Navíc se ještě typově liší u tří nám známých druhů zeber. Některé mají větší část těla černou, jiné spíše do hněda. Některé mají pruhovaná těla, ale ne nohy. Zebra kvaga, vyhynulá v 19. století měla zase pruhovanou hlavu a šíji, ale většina těla byla bez pruhů.
Ať už je zbarvení srsti jakékoli, kůže zeber pod ní je vždy černá. Jak se to tedy má se samotnou srstí?
Každý chlup vyrůstá z folikul naplněných melanocyty, buňkami produkujícími pigment pro srst. Ten je známý jako melanin. Určuje barvu srsti. Větší množství melaninu způsobuje tmavší barvy a odstíny, menší naopak světlejší.
V případě tmavších pruhů produkují melanocyty více melaninu, zatímco u bílých je tvorba melaninu ve folikulách vypnuta. Z toho důvodu došli vědci k závěru, že srst zeber je černá a jejich pruhy bílé.
A k čemu vlastně pruhy zebrám slouží? Kromě zeber je mají také jiní savci – například okapi nebo někteří malí hlodavci. Podle dosavadních výzkumů jde o ochranu před hmyzem přenášejícím smrtelné nemoci. Zdá se, že vzorovaná srst totiž odradí více much, které se živí krví savců.
Titulní obrázek: Pixabay
Zdroj: Live Science