Víte, jestli jsou pruhy zeber bílé nebo černé?

Otázky, zda byla dřív slepice nebo vejce trápí lidstvo odnepaměti. Patří k nim také úvaha, jestli je zebra černá s bílými pruhy, nebo naopak. Možná vás překvapí, že i na toto téma se vedou seriózní vědecké výzkumy.

Pruhování každé zebry je unikátní, podobně jako třeba u lidí duhovka nebo otisk prstu. 

Navíc se ještě typově liší u tří nám známých druhů zeber. Některé mají větší část těla černou, jiné spíše do hněda. Některé mají pruhovaná těla, ale ne nohy. Zebra kvaga, vyhynulá v 19. století měla zase pruhovanou hlavu a šíji, ale většina těla byla bez pruhů.

Ať už je zbarvení srsti jakékoli, kůže zeber pod ní je vždy černá. Jak se to tedy má se samotnou srstí? 

Každý chlup vyrůstá z folikul naplněných melanocyty, buňkami produkujícími pigment pro srst. Ten je známý jako melanin. Určuje barvu srsti. Větší množství melaninu způsobuje tmavší barvy a odstíny, menší naopak světlejší.

V případě tmavších pruhů produkují melanocyty více melaninu, zatímco u bílých je tvorba melaninu ve folikulách vypnuta. Z toho důvodu došli vědci k závěru, že srst zeber je černá a jejich pruhy bílé.

A k čemu vlastně pruhy zebrám slouží? Kromě zeber je mají také jiní savci – například okapi nebo někteří malí hlodavci. Podle dosavadních výzkumů jde o ochranu před hmyzem přenášejícím smrtelné nemoci. Zdá se, že vzorovaná srst totiž odradí více much, které se živí krví savců.

 

Fascinuje vás pestrost přírody? Přihlaste se ke studiu na Oddělení biologie pod centrem biologie, geověd a envigoniky na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

 

Titulní obrázek: Pixabay

Zdroj: Live Science