Víte, že být polydaktyl, může být výhoda?

Asi každý z nás zažil stresující situaci při domácím úklidu, práci na zahradě nebo při přípravě občerstvení pro hosty, kdy jste si povzdechli: „Proč mám jen dvě ruce.“  Napadlo vás, zda by vám více rukou pomohlo lépe zvládnout více manuálních úkolů? Jak by si naše tělo a hlavně mozek poradily s ovládáním další končetiny?

Podobnou otázku si položili vědci pod vedením Carstena Mehringa z Univerzity ve Freiburgu. Svůj výzkum zaměřili na skupinu lidí, kteří sice nemají více končetin, ale mají na rukou více než pět prstů. Současné statistiky uvádí, že mezi takzvané polydaktyly patří zhruba 0,2% z celkové populace obyvatel této planety.

Vědci pozorovali, jak si sledované subjekty poradí s náročnými manuálními úkoly, jejich součástí bylo i monitorování činnosti mozku sledovaných osob.

Účastníci projektu, kteří měli od narození šestý plně funkční prst mezi palcem a ukazováčkem, si naprosto jednoduše poradili s pracovními úkony, které by člověk s běžným počtem prstů zvládal jen pomocí obou rukou. Šestý prst dokázal dle momentální situace a potřeby plnit funkci palce i ukazováčku. Mozek zcela přirozeně a plynule reagoval na vnější podněty a bez problémů ovládal šestý prst. Výsledky jednoznačně prokázaly, že manuální zručnost polydaktylů je mnohem lepší než u kolegů s běžným počtem prstů.

Závěry studie vědeckého týmu z Univerzity ve Freiburgu tak mohou významně posunout výzkum, vývoj a práci na konstrukci bionických protéz.

A ještě jeden důležitý poznatek – chirurgické odstranění „nadbytečných“ prstů u malých dětí z estetického či náboženského hlediska je nesmyslné a neomluvitelné.

Zajímáte se o problematiku týkající se lidského zdraví, péči o něj a poskytování odborné zdravotnické pomoci? Přihlaste se ke studiu na Fakultě zdravotnických studií na Západočeské univerzitě v Plzni.

 

Zdroj: www.nature.com

Foto: cs.wikipedia.org