Víte, že na Zemi lze dýchat díky pradávným oceánům magmatu?

Naše planeta je obyvatelná také proto, že se na ní dá dýchat. Kde se ale vzal všechen ten kyslík, který na jiných planetách chybí?

V rané historii bombardovala Zemi kamenná a ledová tělesa, kterým se říká planetesimály. Ty vytvořily oceány roztavené horniny, které se v zemském plášti nořily do stakilometrových hloubek.

Podle článku uveřejněném v časopise Science nyní vědci předpokládají, že se železo (Fe ²⁺) v těchto magmatických oceánech vlivem silného tlaku rozpadlo na dva prvky. Těžší železo v metalické, méně okysličené formě (Fe 0) kleslo do zemského jádra, zatímco železo bohatší na kyslík (Fe ³⁺) zůstalo v zemském plášti, blíže zemské kůře a atmosféře.

Aby potvrdili platnost této teorie, uskutečnili experti z Univerzity Bayreuth v Německu laboratorní výzkum, v němž simulovali podmínky přítomné v šestisetkilometrové hloubce magmatického oceánu. Vytvořili přitom tlak, který lze podle Katherine Armstrongové z Kalifornské univerzity v Davisu přirovnat k „postavení Eiffelovy věže na těleso o velikosti golfového míčku.“

Na základě provedených experimentů dospěl výzkumný tým k výsledku, který podporuje hypotézu, že zemský plášť skutečně okysličily chemické reakce železa v magmatických oceánech před 2 miliardami let. Horniny začaly uvolňovat molekuly oxidu uhličitého a vody do atmosféry, která v té době ještě mnoho kyslíku neobsahovala.

Společně s dalšími jevy spustil tento proces řetězec dalšího vývoje, který vedl až k podobě Země, jak ji známe dnes. Umožnil tak vznik, vývoj a udržitelnost života na naší planetě.

Zajímají vás geologické procesy? Přihlaste se ke studiu geografie na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

 

Zdroj: www.sciencenews.org

Foto: nelson gonçalvesPixabay