Víte, že nejstarší nalezená prostorová mapa pochází z doby bronzové?

Na začátku 20. století nalezli archeologové ve Francii kamennou desku pokrytou vyrytými vzory. Podle nejnovějších výzkumů se velmi pravděpodobně jedná o nejstarší nalezenou prostorovou mapu.

Přestože byla deska objevena již v roce 1900, na více než století se ztratila z očí. Světlo světa znovu spatřila až v roce 2014, kdy ji našli ve sklepení jednoho zámku ve Francii.

Deska je 4000 let stará a měří 2×1,5 metru. Pochází ze západní Bretaně a podle nejnovějších zjištění vědců se může jednat o nejstarší prostorovou mapu známého území. Podle všeho zobrazuje oblast údolí řeky Odet, která se na jihu Bretaně vlévá do Atlantského oceánu.

Na mapu ukazují opakující se motivy spojené liniemi. Zdá se, že vytesané linky představují ramena řeky obklopené svahy údolí. Srovnání vyobrazené části s nám známou podobou údolí odhalila, že mapa pokrývá přibližně 29 kilometrů dlouhý úsek řeky, a to s úctyhodnou osmdesátiprocentní přesností.

Jak říká jeden z autorů studie zveřejněné v publikaci Bulletin de la Société Préhistorique Française, Dr Clément Nicolas z univerzity v Bournemouthu, po světě je známo více map vytesaných do kamene. Obvykle jde ale jen o jednu z interpretací významu obrazců. Je to však poprvé, co je mapa území vyobrazena v konkrétním měřítku.“

Dodává, že mohlo jít o vyznačení území, spadající pod vliv některého místního vládce. Podle jeho slov příliš podceňujeme zeměpisné znalosti prehistorických společností. Objev této kamenné mapy by tento pohled mohl změnit.

Zajímá vás kartografie? Přihlaste se ke studiu geografie na Fakultě ekonomické Západočeské univerzity v Plzni.

 

 

Zdroj: BBC

Obrázek v náhledu: Pixabay.com
Autor fotografie kamenné desky: Denis Gliksman