Víte, že – vaše brýle mohou být nebezpečné?

Dioptrické, sluneční nebo ochranné pracovní brýle jsou samozřejmě neocenitelným pomocníkem. Jako osobní předmět denní potřeby, který přichází velmi často do styku s pokožkou, jsou pomůckou s výskytem celé řady bakterií, z nichž některé mohou způsobovat závažné infekce.

Eliminaci těchto bakterií řeší vědci například u chirurgických brýlí používaných při operacích, ale též u 3D brýlí, které vám zapůjčí v kině.

Zajímavou studii zabývající se komplexně mikroflórou brýlí zveřejnil nyní vědecký tým vedený mikrobiologem profesorem Markusem Egertem  z vysoké školy ve Furtwangenu v Německu.

Pro výzkum byly použity vzorky z brýlí studentů, zaměstnanců vysoké školy a obyvatel domova důchodců ve Furtwangenu. Přítomnost bakterií byla prokázána u všech zkoumaných vzorků. Nejnižší počet bakterií se vyskytoval na sklech. Nejvyšší bakteriální hustotu vykazovaly části brýlí s přímým kontaktem s pokožkou, jako jsou stranice a jejich plastové koncovky a takzvaná sedla dotýkající se nosu, kde naměřená hodnota činila až 660.000 bakterií / cm2.

Podíl potenciálně škodlivých druhů bakterií dosáhl okolo 60% z odebraných vzorků. Tyto bakterie rodu Staphylococcus mohou zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem způsobit řadu onemocnění očí, záněty spojivek i závažnější endoftalmitidy – záněty nitroočních struktur.

Výsledek studie je jednoznačný:  Ať už užíváme brýle jako dioptrickou pomůcku nebo jen módní doplněk, měli bychom vedle čištění skel věnovat důslednou péči celým brýlím. Nejúčinnějším čisticím prostředkem jsou ubrousky vlhčené antiseptickým roztokem, který dokáže snížit výskyt choroboplodných zárodků až o 99%.

Zdroj: hs-furtwangen.dewissenschaft.de