S termínem virtuální realita jste se už jistě setkali? Víte ale, co si pod tímto termínem představit?
Virtuální realita či prostředí je název pro technologii, která vytváří iluzi reálného světa. Po přečtení této definice máte možná pocit, že jste se s virtuální realitou nikdy nesetkali, ve skutečnosti se s ní ale v dnešní době potkáváme docela běžně – virtuální realita v sobě zahrnuje například 3D kino nebo počítačové hry. Nepoužívá se ale pouze pro zábavu, ale třeba i při výcviku vojáků, pilotů či v lékařství.
Jak se takové zdání skutečného světa navozuje? Nejdůležitější je „zmást“ náš mozek a přesvědčit jej, že to, co vnímá, je skutečné. To se provádí prostřednictvím speciálních technologií působících na naše smysly – nejčastěji jde o speciální brýle, helmy či rukavice vytvářející simulaci zrakového a hmatového vnímání.
Tomu, jak vytvořit fiktivní svět, který se po nasazení 3D brýlí promění ve virtuální realitu připomínající náš reálný trojrozměrný svět, se věnuje vědec Jiří Polcar z Fakulty strojní ZČU. V následujícím videu se od něj dozvíte, jaké možnosti virtuální realita nabízí nebo jak se vytváří.
A na závěr otázka pro zvídavé čtenáře: Víte, proč je titulní obrázek tohoto článku rozmazaný? Pohybem kamery to není… Můžeme vám jen napovědět, že to má něco společného s 3D zobrazováním.
Jak jste se dozvěděli ve videu, i vám se můžou dveře do virtuální reality otevřít a to na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni. Máte-li zájem o matematiku, stroje a prostorové zobrazování, neváhejte a zjistěte si více o studiu strojního inženýrství.